Kámenrevuekamen.cz         homepage    časopis    vzorník    redakce

 Exkluzivní časopis pro všechny přátele kamene   

 

 

ČESKÁ ŽULA spol. s r.o.:

 Domácí přírodní kámen je součástí naší tradice a kultury

 

Ryze česká soukromá společnost ČESKÁ ŽULA spol. s r.o. byla založena v roce 1992 a za dobu svojí existence se dostala na špičku tuzemských těžařských a zpracovatelských firem v oblasti přírodního kamene. Strakonická společnost je těsně spojena se svým těžebním a výrobním závodem ve Vápenici na Sedlčansku nedaleko obce Vysoký Chlumec, který je neustále rozšiřován a modernizován. I toho, kdo se zajímá o český přírodní kámen, často překvapí, na čem všem a kde všude se svými realizacemi ČESKÁ ŽULA podepsala. Také o tom jsme hovořili s ředitelem společnosti panem Ing. Josefem Habartem.

 

Čtenářům časopisu KÁMEN jste představil společnost ČESKÁ ŽULA spol. s r.o. před pěti lety. Za tu dobu se vystřídalo hodně odběratelů, přibyli noví – a jistě došlo ke změnám i ve vaší firmě. Mohl byste ji proto znovu představit?

   Ano, rád. Naše firma těží vlastní Vápenickou žulu v blocích a pro uspokojení zákazníků nakupuje i další žulové bloky a polotovary z jiných, především českých zavedených kamenolomů. Těžiště firmy leží na zpracovatelském závodu ve Vápenici u Sedlčan a montážní divizi, která osazuje a dláždí veškerý sortiment našich výrobků. Během posledních pěti roků jsme rozšířili naši výrobu o další moderní zpracovatelskou technologii, mj. o tryskač s mimořádně velkým průchodem 125 x 60 cm, dvě automatická brousící ramena, mostovou pilu o průměru kotouče 3,5 m a novou silniční váhu. Doplněním a modernizací prošla rovněž naše manipulační technika; zde se „skokanem roku“ stal kolový nakladač Volvo L220, který si poradí s bloky těžkými výrazně nad 20 tun. Jinak společnost sama nedoznala téměř žádných změn, kádr zaměstnanců je stabilizovaný, vlastnické vztahy neměnné, management setrvalý, jen vzhledem k narůstajícímu obratu se nám trochu rozrostl.

 

Vápenická žula patří k nejkvalitnějším a nejelegantnějším českým přírodním kamenům. Mohl byste charakterizovat její předosti včetně tvrdosti, odolnosti vůči agresivním látkám, leštitelnosti a především na české poměry zcela mimořádné blokovitosti?

   Naše vlastní surovina splňuje veškeré normami a vyhláškami předepisované parametry s rezervou. Proto se bez omezení může použít na jakýkoliv stavební prvek i v těch nejexponovanějších podmínkách, kde by se některé žuly vůbec neměly používat. Odolnost proti obrusu naší žuly se uplatní na schodištích a dlažbách stanic metra, nádraží apod., vůči agresivním látkám na venkovních dlažbách a obkladech, kanalizačních kamenech apod., mrazuvzdornost na obkladech mostních pilířů, atd., atd. Díky dobré leštitelnosti se používá nejen na venkovní i vnitřní odklady a dlažby, ale je tradiční surovinou i pro pomníky a náhrobky. Uložení kamene v ložisku spolu s promyšleným a šetrným způsobem těžby nám umožňují získávat bloky nadměrných až mimořádných rozměrů s dobrými perspektivami i do budoucna.

 

 K referenčním realizacím se ještě dostaneme, ale přesto bych se rád už teď zeptal na vaši chloubu – 10,5 m vysoký pylon, osazený při rekonstrukci kdysi zničeného legionářského pomníku v Praze Pod Emauzy. Můžete hlavně novým odběratelům přiblížit podrobnosti tohoto vašeho majstrštyku?

   Tento pomník byl postaven během zhruba čtyř roků, odhalen v roce 1932 a za druhé světové války zcela „srovnán se zemí“. Po vypsání soutěže na jeho rekonstrukci jsme jako jediní navrhli provést leštěný konický pylon monolitický – a nikoliv dělený na třetiny, jak znělo původně zadání. Při vlastní realizaci v roce 1998 nám kupodivu největší starosti nepřinesl vlastní monolit, který byl potřeba jeden, ale snímané stupně soklu pomníku o velikosti 210 x 210 x 50 cm, kterých bylo potřeba 32 kusů, a to během čtyř měsíců. Na celou realizaci tohoto díla, obsahujícího 220 tun Vápenické žuly, jsme měli pouhých šest měsíců.

 

Podívejme se teď detailně na vaši produkci. Co nabízíte v oblasti obkladových a dlažebních desek?

   Naše vybavení nám umožňuje vyrábět žulové obklady i dlažby ve všech povrchových úpravách, tloušťkách i formátech, včetně všech myslitelných detailů. Úspěšné jsou např. dlažby s ostařenými hranami. Dodáváme i pracovní a kuchyňské leštěné desky. Soukromí zákazníci jsou často překvapeni, že jim rádi dodáme i např. jednu atypickou krycí desku, ostění nebo jen jeho část přesně na míru.

 

Co nabízíte v oblasti tradičních žulových dlažebních kostek a mozaiky a jaké příklady jejich využití můžete uvést?

   Dlažební kostky a mozaika ve všech velikostech jsou „masovým“ produktem, který vyrábíme nepřetržitě v ustálených objemech. Pokles exportu se nám zatím daří vyrovnat zvýšeným prodejem v tuzemsku, např. na Pražském hradě a jeho okolí, v Praze v Klementinu, na Staroměstském i Malostranském náměstí, na Újezdě, Klárově – i v mnoha dalších českých městech, lázních, hradech a zámcích (Křivoklát, Lány, Bechyně, Český Šternberk, Loket, hrad Kotnov v Táboře, Kadaň, hrad Strakonice atd.).

 

Dostáváme se k obrubníkům, krajníkům a především ke schodišťovým stupňům. Uveďte prosím možné způsoby povrchového opracování…

   Naši výrobu jsme celou doby rozvíjeli a doplňovali tak, abychom byli schopni zvládnout nejen typické a poměrně jednoduché tvary a povrchy, ale i ty atypické a ojedinělé. Nabízíme tedy nejen broušení, leštění, tryskání, ale i opalování, pemrlování, kartáčování (tzv. úprava „antique“) i dnes již bohužel téměř zapomenuté různé druhy špicování a bosírování.

 

K městskému koloritu patří rovněž kamenné fontány, kašny a pítka. I v této oblasti jste úspěšní. Můžete jmenovat namátkou nějaké příklady?

   Naší první prací v této oblasti byla v roce 1992 rekonstrukce staré kašny v Sedlci-Prčici. Množství fontán, kašen a pítek, které jsme od té doby vyrobili nebo rekonstruovali, nemáme evidováno, uvedu alespoň kašnu na náměstí Svobody v Brně, fontánu sv. Alžběty v německém Mitterfelsu, fontány a pítka na náměstích W.Churchilla a Míru v Praze, ale i v dalších městech a v soukromých objektech některých známých osobností.

 

Málo platné – ke špičce městského exteriéru patří pomníky, obelisky a monumenty. O Pomníku legionářům jsme už mluvili, ale firma ČESKÁ ŽULA spol. s r.o. proslula i jinými realizacemi…

   Jedním z patrně nejsledovanějších děl tohoto druhu byl asi pomník TGM před Pražským Hradem, monolitické obelisky o velikosti nad 6 metrů jsme vyrobili pro Olomouc, Kralupy nad Vltavou, Cheb, leštěnou žulou je obložen pomník Františka I. ve Františkových Lázních.

Pro sochu Radegasta na Radhošti jsme připravili žulový polotovar. V září 2008 jsme rozšířili stávající pomník TGM v Hodoníně o sokl s leštěnou pamětní deskou o rozměrech 365 x 220 x 25-45 cm. Na mnoha těchto dílech spolupracujeme s významnými českými i zahraničními architekty a sochaři.  

 

Jaké další neobvyklé kamenické výrobky nabízíte?

   Část naší produkce tvoří i patníky, mezníky, měřické značky všech tvarů a velikostí, ostění, prahy a veškeré stavební prvky z přírodního kamene. Náročné na výrobu i přípravu jsou tvarové kanalizační kameny, které vyrábíme nepřetržitě od založení naší firmy, tedy od roku 1992.

 

Jaká je vaše nabídka v oblasti surových bloků Vápenické žuly?

   V posledních letech prodáváme poměrně významné množství surových bloků pro další kamenické firmy v tuzemsku a občas i do zahraničí. Pro některé kamenické firmy nebo konkrétní zakázky připravujeme i polotovary zaříznuté z jedné nebo několika stran na rozměr, eventuálně i pod požadovaným úhlem. To se týká jak silnostěnných bezformátových desek, tak i hranolů a řezaných bloků.

 

Časopis KÁMEN od svého založení přirozeně fandí českým kamenům. Jak vidíte jejich budoucnost v obklopení dovozovými materiály, které jsou efektní na pohled, ale někdy jim chybí solidní technické vlastnosti?

   Surovina, která nevyhovuje požadavkům k určitému druhu použití, by se vůbec k zákazníkovi neměla dostat, to je snad mimo veškerou diskusi. Přírodní kámen z osvědčených a zkouškami i časem prověřených českých ložisek si určitě obhájí svoji dosavadní pozici a bude nacházet uplatnění v našich zemích i nadále. K tomu bychom měli přispět my všichni, kdo se přírodním kamenem, jeho návrhy, výrobou a osazováním zabýváme. Vždyť náš český kvalitní přírodní kámen a kamenické výrobky z něj jsou součástí naší tradice a kultury.

 

Kontakt:

ČESKÁ ŽULA spol. s r.o.                                                                       

Volyňská 39, 386 01 Strakonice

Tel.: +420 383 31 77 11, fax: +420 383 31 77 13

e-mail: habart@cezula.cz

www.cezula.cz

 

 

 

[homepage] [časopis] [vzorník] [redakce]

Info: panota@mbox.vol.cz, © Kámen 2001 - 2007