Kámenrevuekamen.cz         homepage    časopis    vzorník    redakce

 Exkluzivní časopis pro všechny přátele kamene   

 

 

MOZAIKA

Druhá část mozaiky zde

2/2003

 

Soester Runde

Fórum ke vzdělávání a kultuře kameníků bez naší účasti

  

   V čísle 1/2002 jsme informovali o Chartě ze Soestu, která vyjadřuje možnosti evropské spolupráce v oblasti vzdělávání a kvalifikace kameníků s celoevropskou platností. Okruh lidí, zabývajících se praxí i výchovou dorostu a soustředěných kolem iniciátora myšlenky (Westfälischer Dombauverein St. Maria zur Wiese, Soest), se po pěti letech činnosti rozrostl na úctyhodné množství účastníků z dvanácti evropských zemí.

   Zatím poslední, v pořadí páté setkání se konalo v Basileji v září 2002. Zúčastnilo se jej 21 odborníků – po třech zástupcích z Maďarska, Rakouska a Slovinska, po dvou z Francie, Německa a Slovenska, po jednom z Holandska, Chorvatska, Itálie, Norska, Španělska a Švýcarska. Slovensko zastupovali pánové Jan Krtik, ředitel odborné školy a člen předsednictva oborového svazu, a Július Varga, ředitel oddělení odborné školy.

   V největší stručnosti můžeme shrnout závěry diskuse do následujících dvou bodů: 1/ Národní oborové svazy kamenického řemesla v Evropě mají vytvořit odpovídající evropský svaz. Tímto iniciujeme a vyzýváme k součinnosti všechny zodpovědné osoby a experty v příslušných zemích. 2/ Všechny zúčastněné země mají společně sestavit příručku, obsahující standard pro profesní vzdělání v evropském kamenickém řemesle. Do přípravné redakční skupiny patří vzdělávací zařízení příslušných zemí z tohoto okruhu.

   Příští, šesté pracovní setkání se uskuteční koncem května v Norimberku při příležitosti 13.  mezinárodního  kamenického veletrhu Stone+tec 2003, sedmé na podzim 2003 v Bruselu. Od obecných věcí se přechází ke konkrétním, význam jednotlivých setkání roste.

   Mají u toho naši činní pedagogové i představitelé kamenoprůmyslu a profesního svazu chybět? Mají se tak vzdát možnosti ovlivnit záležitosti, které se budou bytostně dotýkat následujících generací? Evropská spolupráce, ale také konkurence se nevyhne ani kamenickému řemeslu.

                                                                                                                     Bohumil Teplý

 

Literatura:

Charta ze Soestu. Evropské prohlášení ke vzdělávání a kultuře v řemesle kameníků a

   kamenosochařů. Neautorizovaný překlad dokumentu ze zasedání v Soestu ve dnech 5.-6. 

  10. 2001.  In: Kámen 8, 2002, č. 1, s. 27-28. 

 

  

 

Střechy Praha 2003

 

   Malé jubileum slavila specializovaná výstava Střechy Praha. Od 30. ledna do 1. února se na Výstavišti v Holešovicích uskutečnil pátý ročník přehlídky střešních krytin, doplňků a zařízení. Přihlásil se rekordní počet nových i tradičních vystavovatelů a výstavní plocha se rozšířila o víc než 1000 m². Výstavní dny zpestřily desítky doprovodných programů od poradenských služeb přes odborné semináře až k autogramiádě duchovního otce Šumných měst Davida Vávry.

   Střešní okna, obloukové světlíky a zastřešení venkovních bazénů rozhodně nejsou špatnými obchodními artikly, ovšem taková přírodní střešní krytina ze štípané břidlice – to je teprve pokoukáníčko! Také proto bylo ve výstavních stáncích MB Real s.r.o. Újezd u Brna a Stone Trade s.r.o. Praha nabito. Obě firmy totiž nelenily a představily se velkorysými expozicemi, v nichž na reálných střešních plochách představily nejobvyklejší (a nejoblíbenější) vazby břidlicových tašek.

   Za zaznamenání stála i expozice ručního elektrického nářadí firmy Narex Česká Lípa a.s., tentokrát s novým designem. Pod okřídleným sloganem modrá je dobrá se představila nová řada modelů 2003 Narex® v modrém hávu, pod logem Protool® zase úplně nová značka tohoto tradičního českého výrobce kvalitního elektronářadí. Všechny tři expozice, které stály za to, vám představujeme i obrázkem.

                                                                                                                                   (ota)

 

Kontakt:

 

MB Real s.r.o.                                         Stone Trade s.r.o.                                           Narex Česká Lípa a.s.

Štefánikova 952                                       Poděbradská 744/141                                    Chelčického 1932

 664 53 Újezd u Brna                              198 00 Praha 9-Hloubětín                             470 01 Česká Lípa

Tel.: 544 224 404                                     Tel.: 281 860 947                                            Tel.: 487 887 111

Fax: 544 224 406                                      Fax: 266 610 211                                            Fax: 487 823 207

e-mail: obchod@mbreal.cz                     e-mail: info@stonetrade.cz                           e-mail: narex@narex.cz                                         

e-mail: obchod@ssqee.cz                        www.stonetrade.cz                                         www.narex.cz

 

 

 

Norimberk: Blížící se veletrh a Cena za přírodní kámen 2003

 

   Před pár dny se otevřely brány 13. mezinárodního veletrhu přírodního kamene a technologií jeho opracování Stone+tec Norimberk 2003. Poměrně významnou část veletržních prostor zabrala pomníková tvorba, hřbitovní architektura a design, značně rozsáhlá byla přehlídka přírodního kamene pro vnější i vnitřní použití, ovšem teprve bohatě obsazená technologická část činí z norimberského veletrhu jedinečnou záležitost, která nemá obdobu jinde v Evropě. Zrekapitulujme si, že minulého veletrhu v roce 2001 se zúčastnilo 1 251 vystavujících, z toho 430 z Německa a přes 800 z dalších 55 zemí celého světa.

   Již koncem ledna se v norimberském Veletržním centru sešla odborná porota pod vedením prezidenta Svazu německých architektů (BDA) Kaspara Kraemera, aby vybrala nositele Německé ceny pro přírodní kámen 2003 (Deutsche Naturstein-Preis 2003). Členem poroty byl  i Volker Staab, který v roce 2001 převzal stejnou cenu za Nové muzeum umění a designu v Norimberku. Podobně jako ostatní porotci neměl ani on lehkou práci. Letošní zadání vnitřní a vnější prostory z přírodního kamene usilovalo naplnit rekordních 88 soutěžních prací.

   Zvítězilo berlínské architektonické studio Ortner & Ortner za objekt, na který se můžete bez problémů zajet podívat, nejste-li zrovna až z moravsko-slovenského pomezí – novostavbu Saské zemské knihovny v Drážďanech, pár kilometrů za hranicemi. Jury ocenila výjimečné, mistrovské a brilantní použití přírodního kamene, konkrétně řečeno obložení 4 700 m² fasády drážďanské knihovny thüringerským travertinem. Bylo užito obdélníkových kamenných desek o tloušťce 6 cm a rozměrech 122 x 90 cm. Konstrukce odpovídá normě DIN 18 516, díl 3, fasáda je kotvená, zadem odvětraná, spáry 5-8 mm. Konstrukci a montáž obkladu z přírodního kamene provedla firma Lanster Steinbau Stuttgart,  travertin dodala společnost TRACO GmbH Bad Langensalza.

   Pokud jde o další informace o veletrhu, zaujala nás zpráva o doprovodném programu, především o inspirativní akci SteinAmbiente, která se zabývala užitím přírodního kamene v designu, a to v kombinaci s kovem, dřevem a sklem.

                                                                                                                                     (red)

 

 

Kontakt:

 

NürnbergMesse GmbH

Kommunikation

Messezentrum

D-90471 Nürnberg

Guido Welk u. Anja Müller

Tel.: +49(0)911.86 06-86 79

a.mueller@nuernbergmesse.de

www.stone-tec.com

 

 

 

Mezinárodní sochařské sympozium DŽBÁN 2002

 

   Kdo se strachoval o osud sympozia ve Hředlích u Rakovníka, o jehož jednotlivých ročnících pravidelně informujeme, může zůstat klidný. Sympozium pokračuje, to jenom my nenašli v minulém nabitém čísle ani pár čtverečních cm místa, abychom akci okomentovali.

   S opukou dodanou již tradičně společností SPONGILIT PP s.r.o., v jejímž areálu se sympozia konají, se opět utkalo pět oficiálních účastníků. Švýcarka Beatrice Vogler (1951) překvapila značným množstvím drobnějších, poeticky laděných objektů pevných tvarů, které svědčí o tom, že k opuce brzy našla přátelskou cestu. Rakušan Norbert Maringer (1948) si na několika objektech ověřil možnosti tvárného kamene (zaujaly nás hrubě sekané Hlavy), do tvářnosti pohoří Džbán se navíc zapsal Nikou v rostlé skále nedaleko Hředlí. Sochař a restaurátor David Janouch (1967) osvědčil svoji důvěrnou znalost přírodního kamene, podobně jako Pavel Mizera (1945), jehož hra s vnitřními a vnějšími prostory (Mlýnky I-III) došla ohlasu mezi odbornými i laickými návštěvníky sympozia. Hanuš Lamr (1976) se zaměřuje na realizace ve volném prostoru, což dokázal třeba přesvědčivou Dálnicí, zatímco na jiných sochách si spíše ověřoval vlastnosti zvláštního přírodního materiálu – džbánské opuky.

   Pětici účastníků sympozia doplnila společnost SPONGILIT PP trojicí svých hostů, když k práci s kamenem pozvala Karla Drápala ze Skalné u Chebu, Vlastu Tvrdou z Vrchlabí a Jaromíra Blažka z Prahy.                                                                                               (ota)

 

Kontakt:

Mezinárodní sochařské sympozium DŽBÁN                         SPONGILIT PP s.r.o.

ak. mal. Václav Zoubek                                                            Ladislav Peller,  jednatel

Rabasova galerie                                                                        Provozovna Praha                                                               

Vysoká 232, 269 01 Rakovník                                                  U Samoobsluhy 211, 155 31 Praha 5

Tel.: 313 513 953, fax: 313 512 488                                         Tel.: 257 922 969, fax: 257 923 593

e-mail: rabasova.galerie@worldline.cz                                   e-mail: info@opuka.cz

www.rabasgallery.cz                                                                 www.opuka.cz

 

 

 

 

Mezinárodní sochařské sympozium Přední Kopanina 2002

 

   V létě před dvěma lety, kdy se sochařské sympozium Džbán propracovalo k 10.výročí, byl v Přední Kopanině zahájen 1. ročník obdobné akce. Pamětníci starých časů však dobře vědí, že šlo pouze o navázání na starou tradici a že historie kopaninských sympozií v opuce sahá až do let 1981-1989, kdy se zde sochařilo natruc předlistopadovému režimu – jako ostatně mnohde jinde.

   Jak už loni psala kolegyně Eva Petrová¹, na znovuoživení sympozia v této lokalitě má zásluhu sochařské sdružení Sculptura, jehož cílem je podpora a rozvoj uměleckých, sochařských a obecně kulturních aktivit. Dovoluji si dodat, že vytyčený cíl sdružení krok za krokem naplňuje neokázalými, ale gruntovními činy, aniž by zůstalo u obecných proklamací. Jedním z akcí byl loňský ročník sympoziálního sochání, jiným vánoční výstava v křivoklátské hradní věži Huderka.

   Významové a stylové rozpětí uměleckých děl, která vznikla loni v létě v Přední Kopanině, sahá od působivých, jakoby nedořečených studií Zuzany Kačerové (1982, Kůstka) či Marcely Mathaud (1974, Rybička) až k suverénní linii a dokonalému opracování Vlny Marie Šeborové (1966), od figurativního Miláčka od Mária Kotrby (1959) – viz také Ovečka Švýcarky Isabely Rohner (1974) nebo Býček Jaromíra Šimurdy (1976) – až k abstrahujícím kamenným objektům Karla Špindlera (1969, Oltář) nebo Jaromíra Švaříčka (1967, 11. září). Někteří se vyrovnali se zlatavým kamenem, z něhož vznikla půlka Prahy, zase jinak: reliéfní práce po sobě v lomu zanechali Michaela Absolonová (1973, Malý Buddha Matýsek) nebo Jiří Fiala (1974, Miška s Matýskem), k reliéfnímu pojetí nemá daleko ani Skalnička Evy Vinopalové (1967). Zcela svébytné a působivé dílo z podobného soudku vytvořil i David Malucha (1974), jehož Ještěrka je spíš otiskem v pradávné usazenině než reliéfem, jak si jej běžně představujeme. Zmíníme-li i stélu Martiny Mari Niubó (1970, Kaktus) a diptych Hopsa hejsa Barbory Mališové (1971), ovlivněné bezesporu  absolvovanými ateliéry krajinářské malby a monumentální tvorby na AVU, alespoň několika slovy naznačíme tvůrčí rozpětí autorů uměleckých realizací z opuky, které vznikly v průběhu léta 2002.

   Sdružení Sculptura završilo plodný rok výstavou dokumentárních fotografií z Přední Kopaniny 2002 v Galerii a kavárně Gamin – a pak výstavou prací svých členů ve věži křivoklátského hradu, zvané Huderka. Expozicí vzali za vděk především návštěvníci adventních víkendů, které získaly za poslední léta věhlas a lákají lidi z širokého okolí. Příjemný kontrapunkt k adventním zpěvohrám a výtvorům lidových řezbářů tvořily opukové skulptury členů sochařského sdružení a jeho hostů.                                                                         

                                                                                                                                     (blah)

 

Poznámka:

¹ Petrová, Eva: Spanilý kámen. In: KÁMEN 8, 2002, č. 1, s. 29-30.

 

Kontakt:

Sochařské sdružení SCULPTURA

Marie Šeborová

Fabiánova 8, 150 00 Praha 5

Tel.: 603 827 495

e-mail: seborova@sculptura.cz

 

 

 

POZVÁNKA NA MARMOMACC 2003

 

   Jak jsme vás už informovali, od 2. do 5. října bude italská Verona hostit 38. ročník mezinárodní výstavy mramoru, kamene a technologií jejich zpracování Marmomacc 2003. Jedna z nejdůležitějších událostí evropského průmyslu kamene zabírá široký rejstřík od těžby přes dopravu ke zpracování, od exteriérů budov, parků, zahrad a veřejných prostranství až po interiérové návrhy obytných prostor, přičemž na své si přijdou i fandové výtvarného umění a designu. Tak jako se v oblasti interiérového designu od sebe liší uměřený veletrh v Kolíně nad Rýnem a rozverný, inspirativní veletrh milánský, odlišuje se i veronská přehlídka kamene třeba od té norimberské.

   Dokumentujme naše tvrzení upozorněním na několik doprovodných akcí, které na vás čekají ve Veroně, budete-li mít ovšem čas a prostředky. Opět se např. chystá  přehlídka designu Obývat čas – prezentace nejkvalitnějších výrobků z kamene pro interiér od obývacích prostor přes kuchyně až po zahradu. Stojí za zaznamenání, že minulých 15 ročníků uvedené akce zavedlo do výroby 105 prototypů. Zajímavá jistě bude i expozice Voda a oheň, která chce opět představit možnosti využití přírodního kamene v kuchyních a koupelnách – nebo výstava fotografií s tematikou dalšího využití vytěžených lomů.

   Dobrou pověst mají i veronské semináře a školení při veletrzích MARMOMACC. Architekti z USA i řady dalších zemí přijíždějí na tyto akce rádi a zcela pravidelně, neboť vědí, že se tu seznámí s novinkami v oboru a načerpají sílu k boji, v němž přírodní kámen je spojencem a keramika protivníkem.

   Na závěr pozvánky už jen strohé cifry. Loňského ročníku se zúčastnilo 1 336 vystavovatelů, z toho 825 italských a 511 zahraničních – z toho jen jeden z ČR. Vězte, že ve Veroně už několik let hájí naše barvy firma Technistone a.s. Hradec Králové, výrobce a dodavatel konglomerovaného kamene.                                                                                      (ota)

 

Kontakt:                                           Zastoupení pro ČR:

Veronafiere                                      CIA Czech Republic                                

Viale del Lavoro 8                           Dana Sazimová

37100 Verona, Itálie                        Jeseniova 51, Praha 3     

Tel.: +390458298242                       Tel.: 221 419 214

Fax: +390458298113                        mob.: 777 702 709

pressoffice@veronafiere.it              d.sazimova@ciacz.com

www.veronafiere.it                          www.ciacz.com

 

starší mozaika: 1/03

 

[homepage] [časopis] [vzorník] [redakce]

Info: panota@mbox.vol.cz, © Kámen 2001 - 2007