Kámenrevuekamen.cz         homepage    časopis    vzorník    redakce

 Exkluzivní časopis pro všechny přátele kamene   

 

MOZAIKA

Druhá část mozaiky zde

Ohlédnutí za veletrhem FOR ARCH 2003

 

   Brány 14. mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH 2003 se sice zavřely už 27. září loňského roku, ale my – vzhledem k uzávěrce – dlužíme čtenářům jeho krátké zhodnocení. Veletrhu pod patronací společnosti ABF, a.s. se zúčastnilo 1013 vystavovatelů, z toho 87 zahraničních. Mezi domácími jsme vedle společné expozice Svazu kameníků a kamenosochařů ČR (mj. Granit Holec, spol. s r.o. Kroměříž, Delpra, spol. s r.o. Praha, Kaluma, spol. s r.o. České Budějovice, Kámen Hudčice s.r.o.) zaznamenali následující vystavovatele: Boehmische Werkstein s.r.o. Cerhovice, Česká žula, spol. s r.o. Strakonice, Imesta, spol. s r.o. Dubá u České Lípy, Kámen Engineering s.r.o. Hradec Králové, Kamenictví Severa Pelhřimov, Ota Servis – časopis Kámen Praha, Richter-Pizarras Vítkov, Schlüter-Systems KG – Servisní kancelář Praha, Stavební chemie Slaný a.s., Stone Craft s.r.o. Vyškov, Stone Trade s.r.o. Praha a Top Granite s.r.o. Luštěnice.

   V rámci 7. ročníku Soutěže učňů stavebních oborů (SUSO) se ve spolupráci se Svazem kameníků a kamenosochařů ČR uskutečnila i soutěž v kategorii kameník-kamenosochař. Výsledky: 1. místo: Pavel Moravec z SOU kamenického Hořice, Sova z hořického pískovce; 2. místo: Pavel Charypar z SOU kamenického Hořice, Pohádkový dráček z hořického pískovce, 3. místo: Martin Roháček z SOU kamenického Lipnice nad Sázavou, Kamenné ostění gotického okna z mrákotínské žuly, Tomáš Almužňák, SOU stavebné Levice (SR), Reliéf draka z králického pískovce.

   Bezesporu nejvýznamnější soutěží na každém FOR ARCHu je Stavba roku. Z 55 přihlášených a 15 vybraných čerstvých staveb si vítězný titul odnesly následující objekty a realizace: Rekonstrukce paláce Langhans Praha, areál speciálních škol Rakovník, rekonstrukce a oprava správní budovy Severomoravské plynárenské a.s. Ostrava, rekonstrukce a rehabilitace Nostického paláce Praha (podílel se na ní Kamenoprůmysl Plzeň s.r.o., viz KÁMEN 9, 2003, č. 3, s. 56-59) a sídlo Krajského úřadu kraje Vysočina Jihlava, přestavěné z bývalých kasáren.

   Hlavní cenu veletrhu Grand Prix získalo pět firem – PZP Komplet a.s. Dobruška, Wienerberger Cihlářský průmysl a.s. České Budějovice, TopolWater s.r.o. Čáslav, Studio Este s.r.o. Vodňany a Kernel a.s. Praha. Kamenická či jinak příbuzná firma mezi nimi tentokrát nebyla.

   Na společenském večeru ve Smetanově síni Obecního domu byly předány i ceny v další soutěži – tradiční Zlaté pečeti. Předseda poroty a šéfredaktor časopisu KÁMEN  Jiří Blahota předal ceny vítězům obou kategorií. V kategorii odborných publikací z oblasti urbanismu, architektury, interiéru a umění získala hned dvě ceny (poroty a čtenářů, respektive kupujících) výpravná publikace Obrazy z dějin české architektury autorů Jiřího T. Kotalíka, Davida Vávry a fotografa Pavla Friče (Titanic). V kategorii publikací z oblasti výstavby a stavební praxe zvítězila kniha Miloslava Pavlíka České inženýrské stavby (Prostor – architektura, interiér, design, o.p.s.), zabývající se 22 projekty realizovanými po roce 1990.

   Veletrh obohatily dvě samostatné satelitní výstavy – Salon inovací a investic (SII) a Inteligentní dům&telekomunikace (IDT). Jedná se o pilotní projekty, které budou rozvíjeny v příštích letech.         

                                                                                                                                            (blah)

 

 

Kontakt:

ABF, a.s.

Václavské nám. 29, 110 00 Praha 1

Tel.: 222 891 130, fax: 222 891 199

e-mail: veletrhy@abf.cz

www.abf.cz, www.forarch.cz

 

 

 

 

 

Veletrhy Tendence 2003

 

   Kamenický svět a svět kamene vůbec byl na veletrzích interiérů Tendence 2003, které v Pražském veletržním areálu v Letňanech uspořádala v době od 9. do 12. října společnost Terinvest s.r.o., zastoupen výstavní expozicí Svazu kameníků a kamenosochařů ČR v oddíle Profi-Interiéry a stánkem časopisu KÁMEN v části Dekora.

   Na ploše 15 000 m² se předvedlo 409 vystavovatelů, někteří více, jiní méně úspěšně. Byli zastoupeni na jednotlivých veletrzích interiérů, dekorací, umění, stavebně interiérových prvků a nemovitostí. Z doprovodných akcí uveďme alespoň odborné soutěže designu Prostřený stůl, Okno v interiéru, Světlo, Studentský design, Expo Design, Kuchyně, Koupelny a Ložnice.

                                                                                                                                (red)

 

Kontakt:

Terinvest s.r.o.

Legerova 15, 120 00 Praha 2

Tel.: 221 992 124, fax: 221 992 149

e-mail: kubatova_h@terinvest.com

www.terinvest.com, www.veletrhytendence.com

 

 

     

 

Firma KASPE a.s. přivítala výbor svazu i odbornou veřejnost

 

   Pelhřimovská společnost KASPE a.s., která je dlouholetým výrobcem kamenických strojů, uspořádala v pátek 14. listopadu spolu se spřízněnou kamenickou firmou KM Kámen a.s. den otevřených dveří. Již v pondělí 10. listopadu však ve svém sídle poskytla prostory k výjezdnímu zasedání výboru Svazu kameníků a kamenosochařů ČR. Členové výboru tak byli první, kteří si nové výrobky – blokové pily, formátovací pily, pily pro malé kamenické provozy i brousicí ramena – mohli prohlédnout.

 

Zasedání výboru Svazu K+K

   Kromě náplně Měsíce kamene v pražském Domě ABF a svazového katalogu Český kámen, o kterých píšeme na jiném místě Mozaiky, se výbor zabýval otázkou četnosti povinných atestů surovin (odpověď zní jednou za dva roky). Členové výboru věnovali pozornost i aktualizaci webových stránek (viz kontakt na konci příspěvku) a především školství, které patří k prioritám Svazu K+K. Za účasti Ing. Františka Štědrého (VOŠ, Gymnázium, SSŠ, SOU a OU Světlá nad Sázavou) byly projednány plány na přípravu nových učebních textů pro učňovské obory v Lipnici a maturitní obory v Hořicích, které by bezpodmínečně měly zahrnout nové poznatky, materiály a technologie. O činnosti Rady pro technickou normalizaci, která je poradním orgánem ministerstva průmyslu a obchodu, referovali členové její pracovní skupiny pro stavebnictví Ing. Karel Dušek a Lidmila Čtrnáctá. Ukazuje se, že ani ne tak evropské normy, jako spíš jejich národní dodatky jsou nejdůležitější zbraní, kterou jednotlivé země EU brání své zájmy. Proto bude jejich příprava tak důležitá i u nás.

 

Den otevřených dveří firem KASPE a.s. a KM Kámen a.s.

   Firma KASPE a.s. přinesla jen v roce 2002 dvaadvacet zlepšení na dlouhodobě prověřené sérii strojů typové řady KBS. Měly by zabezpečit přesné a rychlé řezy, vysokou kvalitu práce, spolehlivost, dlouhou životnost, příznivou cenu a ekologickou šetrnost provozu. Na dni otevřených dveří budily mj. pozornost stroj pro malé provozy KBS 47 Alfa, který pracuje s nástroji o průměru 300-630 mm, stroj KBS 47 Prima, rameno BR 100, stejně jako další ukázky z nové produkce.

   Součástí kamenického dne byla prezentace společnosti SEBALD s.r.o., která předváděla hloubkové pískování firmy GOLDMANN GmbH & Co. (Německo) a vakuové zdvihací zařízení firmy JAN REEK (Nizozemí).

                                                                                                                                   (ota)

 

Kontakt:

KASPE a.s.

Myslotínská 1048, 393 01 Pelhřimov

Tel.: 565 301 414,  777 700 800

Fax: 565 324 439

e-mail: kamen.ph@tiscali.cz

 

 

 

Katalog Český kámen

 

 

   Svaz kameníků a kamenosochařů ČR vydal pro potřeby odborníků i poučených laiků katalog českých ušlechtilých kamenů. Zobrazuje 16 žul a granodioritů, 8 pískovců, 3 mamory a jednu břidlici, celkem 28 materiálů z celé republiky (bez technického popisu). Vzorník je doplněn informačním textem, na jehož přípravě se podíleli člen výboru RNDr. Otakar Dubec a člen dozorčí rady Hynek Oberhel. Stručný text seznamuje spíš nepoučené čtenáře se specifikou těžby a zpracování kamene v českých zemích, se školami a učilišti, se svazem samotným, stejně jako s oblastí zkušebnictví a certifikace.

   Katalog formátu A4 (12 stran + obálka, lakovaný křídový papír) je k mání za 60,-Kč. Informace na kontaktní adrese.

                                                                                                                               (red)

 

 

Kontakt:

Svaz kameníků a kamenosochařů ČR,

paní Lidmila Čtrnáctá

V Jirchářích 2, 110 00 Praha 2

Tel./fax: +420 224 930 986

e-mail: mail@kamenici.cz

www.kamenici.cz

 

 

 

Weha CZ s.r.o.: Podzimní firemní dny

 

   Se značným zájmem, podmíněným výraznými slevami na vybrané zboží, se setkaly firemní dny pelhřimovské firmy Weha CZ s.r.o., které jsme navštívili v pátek 14. listopadu. Přestože firma představovala průřez celou svojí současnou nabídkou, největší pozornost budily novinky – nový poloautomatický stroj na broušení bočních ploch kamenických výrobků Weha Flanco, rovněž nový, ručně vedený stroj Weha Atlas na výrobu kuchyňských a umyvadlových desek, vizuálně zcela přepracovaná mostová formátovací pila Weha Bravo, nový brousicí a frézovací stroj na opracování vrchních a bočních ploch kuchyňských a umyvadlových desek Weha Toro 3000 Plus – nebo odkalovací zařízení Weha Lindo 400 Kompakt, kde je čištění vody prováděno bez jakékoliv přísady vločkovacích prostředků.

                                                                                                                                       (red)

 

 

Kontakt:

WEHA CZ s.r.o.

K Silu 2151, 393 01 Pelhřimov

Tel.: 565 321 910, fax: 565 321 911

e-mail: info@weha.cz

www.weha.cz

 

Starší mozaiky

 

 

[homepage] [časopis] [vzorník] [redakce]

Info: panota@mbox.vol.cz, © Kámen 2001 - 2007