Kámenrevuekamen.cz         homepage    časopis    vzorník    redakce

 Exkluzivní časopis pro všechny přátele kamene   

 

 

MOZAIKA 1-07

 

CZECH STONE CLUSTER ZALOŽEN

 

   Kamenické a kamenosochařské firmy, uměleckořemeslné dílny, majitelé kamenolomů, navazující kovovýroba, odborníci na zahradní architekturu, zástupci vysokých a středních škol, tisk… Ti všichni se sjeli 18. října 2006 do Bílých Poličan na 5. workshop v oboru zpracování kamene, který se stal ustavující schůzí družstva Czech Stone Cluster.

   V poličanském zámečku se sešlo 22 členů z 26 přihlášených, přičemž většina působí v Královéhradeckém kraji, ale zastoupení zde mají i kraje Moravskoslezský, Pardubický a další. Za pozornost stojí skutečnost, že mezi členy nově založeného klastru jsou těžaři a zpracovatelé tří unikátních pískovců – bělohradského (Kamenolom Javorka, s.r.o.1), zámělského (Jiří Sršeň – TEKAM2) a mšenského (Mšenské pískovce s.r.o.3). Prostřednictvím klastru chtějí jeho členové – mimo jiné – získávat významnější zakázky v oblasti rekonstrukcí památkových objektů, budování dopravní infrastruktury nebo uměleckořemeslného zpracování kamene. Naše projekty budou směřovat hlavně do oblasti inovací; budeme rozvíjet nové metody těžby pískovce a jeho zpracování, říká k tomu manažer klastru Ing. František Žoček z Kamenolomu Javorka s.r.o.

   Mezi tzv. akademické členy nového klastru patří vedle Města Lázně Bělohrad, Vysoké školy báňské – TU Ostrava, SPŠ kamenické a sochařské Hořice, Akademie – VOŠ, Gymnázia a SOŠ uměleckoprůmyslové Světlá n. S. a dalších institucí i vydavatelství a nakladatelství OTA SERVIS – Jiří Blahota, které je vydavatelem časopisu KÁMEN. Naši čtenáři budou mít tedy informace o činnosti klastru z první ruky.

   Jak nás informovala Kateřina Pašková, ředitelka Regionální kanceláře CzechInvestu pro Královéhradecký kraj, zatímco doposud byl vznik klastrů4 podporován v rámci Operačního programu Průmysl a podnikání (OPPP), v novém programovém období 2007-2013 se tak bude dít v rámci Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI), a to v jeho programu Spolupráce. Jeho pracovní verze je k dispozici na www.czechinvest.org.

                                                                                                                                        (blah)

 

Poznámky:

1Viz KÁMEN 12, 2006, č. 2, s. 1-3.

2Viz KÁMEN 9, 2003, č. 3, s. 48-51.

3Viz KÁMEN 10, 2004, č. 3, s. 38-41.

4O klastru více viz KÁMEN 12, 2006, č. 2, s. 4-9.

 

Kontakt:

Ing. František Žoček, manažer klastru  CSC                          Kateřina Pašková, ředitelka Regionální

Kamenolom Javorka s.r.o.                                                         kanceláře CzechInvestu

Horní Nová Ves 108, 507 81 Lázně Bělohrad                          Wonkova 1142, 500 02 Hradec Králové

Tel.: +420 493 793 249, fax: +420 493 539 844                        Tel.: +420 495 817 557, fax: +420 495 817 556

e-mail: frantisek.zocek@worldonline.cz                                  e-mail: katerina.paskova@czechinvest.org

www.kamenolomjavorka.vyrobce.cz                                       www.czechinvest.org

 

  

GEOLOGICKÁ EXPOZICE U LUŽNICE

 

V roce 2006 se nám povedl docela zajímavý počin – zrealizovali jsme první část geologické expozice v lomu Pod Klokoty v Táboře. Již minulý podzim jsme přemýšleli, jak využít opuštěné lomy, které v blízkosti Tábora lemují řeku Lužnici. Jedná se o zajímavý přírodní komplex, kde se stýká spousta sportovních aktivit – vodní a pěší turistika, cykloturistika, naučné stezky apod. Tak se zrodil nápad na využití jednoho opuštěného lomu pro geologickou expozici. Ke spolupráci jsme vyzvali architektonickou kancelář M.A.T.T., konkrétně architekta Martina Jirovského. Na základě diskusí vznikl návrh, který jsme začali realizovat.

   Vystavené exponáty představují horniny regionu Jihozápad. Velký podíl na výsledku má náš generální partner HANSON a.s. z Veselí nad Lužnicí, který se na expozici podílel jak odborně, tak sponzorsky. Bez takového partnera bychom jen těžko sháněli jednotlivé exponáty. Odbornou garanci projektu má na starosti Ing. Josef Lehečka, pracovník Báňských a měřičských služeb v.o.s. Blatná. Z jeho dílny pocházejí jednotlivé popisky vzorků hornin. K vlastní realizaci projektu byla vybraná Zahradní architektura Tábor s.r.o., o které psal rovněž časopis KÁMEN (10, 2004, č. 1, s. 46-49).

   Celou akci finančně podpořil Krajský úřad Jihočeského kraje. Letos nás čeká realizace druhé části geologické expozice.

                                                                                                                      Hana Randová

 

Kontakt:

Město Tábor, odbor životního prostředí

Ing. Hana Randová

Husovo nám. 2938, 390 02 Tábor

Tel.: +420 381 486 480, +420 725 032 447

 

 

 

FOR ARCH 2006:

Důležitý kámen v mozaice českého stavebnictví

 

17. mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH 2006 (PVA Praha-Letňany 19.-23. září) je už čtyři měsíce minulostí, ale pojďme se teď společně podívat, co nám přinesl.

   Především účast firem z oboru, které mají nějaký vztah nejen ke stavebnictví, ale i ke zpracování, využití či prodeji přírodního (případně umělého) kamene: AWAC, spol. s r.o. Praha (řezání materiálů vodním paprskem), ČESKÁ ŽULA spol. s r.o. Strakonice (přírodní kámen od A do Z), DÁTÁ s.r.o. Praha (výrobky z přírodních kamenů), IMESTA spol. s r.o. Dubá/Dřevčice (hydrofobizace, zpevňovače kamene, antigraffiti), KÁMEN ENGINEERING s.r.o. Hradec Králové (kompletní dodávky kamenických prací pro investiční celky i privátní sektor), KÁMEN OSTROMĚŘ s.r.o. (těžba a zpracování hořického pískovce), KAMENO ATELIÉR HOŘICE s.r.o. (zahradní a bytová architektura z umělého pískovce), MPM-QUALITY v.o.s. Frýdek-Místek (dlažba a obklad z přírodního kamene, střešní břidlice), OMNIPOL a.s. – KÁMEN HUDČICE s.r.o. (těžba, výroba a prodej kamenických výrobků z žuly a mramoru), OTA SERVIS Praha (vydavatelství časopisu KÁMEN), PB-SERVIS s.r.o. Praha (obklady a dlažby z přírodního kamene), PODZIMEK&SYNOVÉ s.r.o. Třešť (soutěž Stavba roku 2006), PRAŽSKÝ KAMENOSERVIS s.r.o. Praha (výrobky z požárské žuly), RG KÁMEN s.r.o. Rožnov p. Radhoštěm (výroba a dodávky prvků z přírodního kamene), RICHTER-PIZARRAS Vítkov (břidlicová krytina, obklady a dlažby), STAVEBNÍ CHEMIE a.s. Slaný (hydrofobizační prostředky), STONE CRAFT s.r.o. Vyškov (konglomerovaný obkladový kámen Mathios Stone, přírodní kámen Natural Stone), STONE TRADE s.r.o. Praha (dlažby, obklady a střechy z přírodního kamene), SVAZ KAMENÍKŮ A KAMENOSOCHAŘŮ ČR Praha (spoluvystavovatelé GRANIT HOLEC s.r.o. Kroměříž – kuchyňské desky ze žuly, GRANIT LIPNICE s.r.o. Dolní Město – těžba a zpracování žuly a pískovců, KAMENOLOM JAVORKA s.r.o. Lázně Bělohrad – těžba a zpracování červeného pískovce), TEKAZ s.r.o. Cheb (přírodní těžené štěrkopísky), TOP GRANITE s.r.o. Luštěnice/Újezd (veškeré žulové výrobky), WILD STONE trading s.r.o. Slaný/Praha (ruční výroba umělého obkladového kamene).

 

Jubilejní ročník Soutěže učňů stavebních oborů

   Ve čtvrtek 21. září byly za mimořádné mediální pozornosti vyhlášeny výsledky finále 10. ročníku Soutěže učňů stavebních oborů (SUSO), kterou – stejně jako celý veletrh FOR ARCH – tradičně pořádá společnost ABF, a.s. Praha za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu, pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Hospodářské komory a Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Odborným garantem byl mj. Svaz kameníků a kamenosochařů. A právě výsledky soutěže v opracování přírodního kamene nás zajímají nejvíc. V oboru kameník obsadil 1. místo Jozef Kóša z SOU Levice/Slovensko, 2. místo Michal Buřič z Akademie-VOŠ, Gymn. a SOŠUP Světlá n. Sáz., 3.místo Erik Almáššy z SOU Levice/Slovensko. V oboru kamenosochař zvítězil Václav Polián ze SPŠ kamenické a sochařské Hořice, druhá se umístila Darina Ondráčková z Akademie-VOŠ, Gymn. a SOŠUP Světlá n. Sáz. a třetí byl Zdeněk Netolička ze SPŠ kamenické a sochařské v Hořicích.

 

Zlatá pečeť, Stavba roku a konference

   Na Galavečeru ve Smetanově síni Obecního domu předal předseda poroty soutěže o Zlatou pečeť 2006 a šéfredaktor časopisu KÁMEN PhDr. Jiří Blahota cenu v podobě designového autorského skla od Jiřího Šuhájka mimo jiné i autorům knihy 20. století české architektury R. Sedlákové a P. Fričovi.

   Po vyhlášení nejzdařilejších expozic Top Expo a udělení pěti Grand Prix v soutěži o nejlepší exponát veletrhu přišla na řadu ocenění Dopravní stavba roku a Stavba roku 2006. V první soutěži obdržely ceny silniční obchvat Ostrava, terminál Sever 2 letiště Praha-Ruzyně a průjezd železničním uzlem Choceň. Vyvrcholením večera se už tradičně stalo vyhlášení vítězů soutěže Stavba roku 2006. Porota udělila ze 44 přihlášených 15 nominací, přičemž vítězi se poté stalo pět následujících realizací bez určení pořadí: rekonstrukce a přestavba Městského úřadu v Semilech, výstavba víceúčelové haly a dostavba areálu Městského stadionu v Liberci, výstavba areálu volného času a rekonstrukce usedlosti Ladronka v Praze (Podzimek&synové Třešť), rekonstrukce divadla Reduta v Brně a výstavba sídla firmy Neomed s.r.o. Praha.

   Ze zajímavých akcí připomeňme ještě konference Udržitelný investiční rozvoj ČR po vstupu do EU nebo Energetická náročnost staveb. Loňského veletrhu se zúčastnilo 987 vystavovatelů z deseti zemí, jejichž expozice zabraly celkem 21 500 m². Příští, tedy 18. ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH 2007 přivítá návštěvníky ve dnech 18.-22. září.

                                                                                                                                          (ota)

 

Kontakt:

ABF, a.s.

Václavské nám. 29, 111 21 Praha 1

Tel.: +420 222 891 130 (131, 132)

Fax: +420 222 891 198 (199)

e-mail: forarch@abf.cz

www.forarch.cz, www.abf.cz  

 

 

SKLO – KÁMEN – KERAMIKA 2006

 

Akademie – VOŠ, Gymnázium a SOŠ uměleckoprůmyslová ve Světlé nad Sázavou, která je dnes se svými 26 obory nejrozsáhlejší střední uměleckoprůmyslovou školou v ČR, uspořádala se svými partnery tradiční výstavní přehlídku Sklo – Kámen – Keramika 2006. Na prezentaci žáků a pedagogů se vedle pořadatelské školy podílely i VOŠ a SPŠ sklářská Nový Bor, SOU stavebne Levice/SR, Piaristická škola Göd/Maďarsko a Lauschaer Bildungswerk Neuhaus/Německo.

   V areálu Akademie se návštěvníkům představily i dvě desítky kamenných soch, z nichž představujeme kamenný Plod od Nikoly Sloupenské. Skulptura vznikla na přelomu června a července 2006 na 1. mezinárodním kamenosochařském sympoziu Sekání na hradě Lipnice, o kterém jsme psali v minulém čísle časopisu KÁMEN (12, 2006, č. 3, s. 89-91).

                                                                                                                                        (red)

 

Kontakt:

Akademie – VOŠ, Gymn., a SOŠ uměleckoprůmyslová

Sázavská 547, 582 91 Světlá n. Sáz., tel.: +420 569 452 441

www.vossvetla.cz, www.kamenosocharilipnice.cz

 

 

SVÁTKY EVROPSKÉ PAMÁTKOVÉ PÉČE V LIPSKU

 

   Tradiční pozvánka Akademie Bernharda Remmerse na předání Ceny Bernharda Remmerse za vynikající výkony v památkové péči a na veletrh DENKMAL 2006 opět umožnila časopisu KÁMEN zúčastnit se svátku evropských památkářů, na který teď – alespoň zprostředkovaně – zveme i vás.

 

Cena Bernharda Remmerse 2006

   Hned dva z řečníků na mezinárodním kolokviu, které se uskutečnilo pod patronací výše zmíněné Akademie, se vyznali z úcty a obdivu k Pamětnímu kostelu císaře Viléma (Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche) v Berlíně, jehož sanace podle zásad památkové péče se stala předmětem loňského ocenění. Kdyby směl z auditoria zaznít můj hlas, připojil bych se k nim bez váhání. V nesvobodné době, kdy dostat se na Západ se rovnalo téměř zázraku, ve mně jen málokterá stavba zanechala takový dojem, jako symbióza ruiny starého kostela z kamene a cihel se supermoderními, lehoučkými skelety z betonu, oceli a skla, symbióza, jež vévodí začátku živé berlínské obchodní tepny Kurfürstendam. Stavební komplex architekta Egona Eiermanna, tvořený moderním kostelem a 53 m vysokou věží, které jakoby chránily válečnou ruinu bývalého kostela,  pro mne symbolizoval nejen překonání břemena válečného traumatu a připomínku milionů válečných obětí, ale i poselství svobodného světa, na teritoriu tehdejšího Západního Berlína zvlášť palčivé a naléhavé. Posvátné, téměř absolutní ticho, které vás obklopí, vejdete-li z rušné ulice do moderního chrámu, zapůsobilo na oba řečníky, na mne, a patrně na každého, kdo tam kdy vkročil. Prof. Eiermann toho docílil geniálním a současně prostým řešením, které spočívá ve dvou fasádách ze zavěšených betonových prefabrikátů v rozestupu dvou metrů. Vzduchová vrstva mezi nimi pak působí jako zvuková, ale i tepelná izolace, zatímco přízračnou, téměř nadzemskou atmosféru uvnitř dotvářejí modré skleněné výplně jednotlivých betonových pláství, vyrobené pro tento chrám francouzskými skláři.

 

Z historie neobvyklé stavby

   Jak na kolokviu upozornil posluchače Prof. Dr. Helmut Weber, poradce Akademie Bernarda Remmerse a jeden z přednášejících, Berlín druhé poloviny 19. století se prohýbal pod náporem přistěhovalců, kterým chyběly nejenom byty, ale i kostely, uspokojující jejich náboženské potřeby. Myšlenka na nový kostel vyšla vstříc souběžnému požadavku na důstojný památník císaře Viléma I. Roku 1891 byl položen základní kámen – a už 1. září 1892 se otevřel nový kostel, který záhy přirostl Berlíňanům k srdci. Není divu, že o půl století později, od chvíle odklízení trosek po spojeneckém bombardování v roce 1943, se v hlavách mnohých honily myšlenky na co nejrychlejší obnovu zničeného svatostánku. Správný čas nastal v druhé polovině 50. let. V roce 1956 podalo devět architektonických studií návrhy na novou stavbu – a v březnu 1957 rozhodla porota o vítězi. Je zajímavé, že Prof. Eiermann původně vůbec nepočítal s polorozbořenou věží starého kostela, ale na nátlak Berlíňanů byl nucen projekt přepracovat a poškozenou stavbu do komplexu zakomponovat. Zrodilo se architektonické dílo, které rychle získalo celosvětovou proslulost.

 

Sanace betonu – quo vadis?

   Mezititulek jsme si vypůjčili z přednášky Prof. Dr. Ericha Cziesielského z katedry stavební fyziky a pozemního inženýrství Technické univerzity v Berlíně. Při studiích často slýchával, že beton je materiálem století, který si své vlastnosti může uchovat na věčné časy bez údržby a sanace. Nebyla to pravda; stále častěji docházelo ke škodám na konstrukčních prvcích i obvodových pláštích železobetonových staveb. Musely nastoupit inovační technologie; krycí betonová vrstva se zvětšila na dvojnásobek – zatímco v roce 1959 stačilo 1,5-2 cm, v roce 2000 doporučovali odborníci už 4 cm. Jako zcela nezbytná se navíc ukázala ochranná opatření, která zabraňují koroznímu procesu, vytvářejí kolem výztužné oceli uvnitř betonu ochrannou vrstvu a zabezpečují, aby beton zůstával co nejvíc suchý a neposkytoval tak vodní cestu elektronům, které přispívají k rezavění oceli. Beton se samozřejmě rovněž hydrofobizuje podobně jako přírodní kámen – např. prostředkem Funcosil® IC – Creme.

   Za zaznamenání stojí i prognóza Prof. Cziesielského, která vychází ze skutečnosti, že hodnota stavebního fondu v Německu je dnes odhadována na 2 200 miliard eur a na údržbu musí být ročně vynaloženo 2-2,5 %, tj. 50 miliard eur. Z toho vyplývá, že 60-70 % kapacit stavebního průmyslu bude muset napřít síly do oprav  a obnovy stavebního fondu, a to na úkor nových staveb. Renovace a rekonstrukce budou mít zelenou, a to nejen v případě betonu, ale i kamene, cihel a dalších stavebních materiálů, nejen v Německu, ale i jinde.

 

Cena Bernharda Remmerse

   Dokončeme nejdřív pohled do historie Pamětního kostela císaře Viléma. Nový chrám byl otevřen a vysvěcen v roce 1961, ovšem již v letech 1981-1982 musela být provedena generální rekonstrukce. Přesně po dalších 25 letech byla nezbytná další oprava, provedená s co největší zručností a za použití nejnovějších technologií sanace a konzervace betonu. Jak zdůraznil ve svém příspěvku Dr. Georg Hilbert, vedoucí oddělení památkové péče firmy Remmers Baustofftechnik GmbH, konzervace betonu přitom leží mezi běžnou ochranou betonu a konzervací přírodního kamene. Protože i tyto poměrně mladé stavby jsou dnes památkově chráněné – a v našem případě se navíc železobetonový skelet snoubí se sousední starou stavbou ze slezského pískovce a pálených cihel, není od věci zaznamenat oceněné, i když beton není zrovna naším šálkem čaje.

   Cenu Bernharda Remmerse 2006 obdržel Wolfgang Wels, jednatel prováděcí firmy Projects & Plans. Firma se zasloužila o doplnění a renovaci narušených betonových voštin a následnou ochranu povrchu již zmíněným hydrofobizačním prostředkem. Dlouholetý architekt Pamětního kostela císaře Viléma Hans Hasselmann a stavbyvedoucí Sepp Steinkaserer byli současně oceněni diplomem za úspěšnou práci.

   Na slavnostním večeru v lipském Auerbachově sklípku, který proslavila Goethova dramatická báseň Faust, se pak zástupci firmy Remmers CZ s.r.o. v čele s Ing. Zdeňkem Červinkou dozvěděli z úst mateřské firmy příjemnou novinku. Export členů skupiny Remmers z východní Evropy v září 2006 totiž poprvé překonal exportní výsledky členů ze západních zemí. Blahopřejeme.

 

Zastavení na veletrhu DENKMAL 2006

   Denkmal 2006 – evropský veletrh pro restaurování, památkovou péči a obnovu měst se konal v Lipsku už posedmé, a to ve dnech 25. – 28. října. Rozhodli jsme se tentokrát provést vás halou lipského výstaviště podle bodů nomenklatury, které mají vztah k zájmovému okruhu našeho časopisu. Restaurátorských metod se týkala např. expozice firmy Andreas Geith z Drážďan/Německo, firmy Intarsija z Petrohradu/Rusko, nebo DenkmalAkademie z Görlitz/Německo. V sekci stavebních materiálů jsme zaznamenali zajímavý výstavní stánek firmy Stein Müller z Kleinlangheimu/Německo (přírodní kámen, teraco), Rathscheck Schiefer und Dach-Systeme KG Mayen/Německo a Verreinung der Thüringischen Schieferbergbau- und Verarbeitungsbetriebe e. V. Unterloquitz/Německo (břidlicová krytina), Baltus Trockenbaustoffe GmbH & Co Bremen/Německo a BaumitBayosan GmbH & Co. Bad Hindelang/Německo (omítky), a v sekci stavební chemie třeba právě hostitelskou firmu Remmers Baustofftechnik GmbH Löningen/Německo.

   Vedle Německa (257 firem, organizací a institucí) byla nejsilněji zastoupena partnerská Francie (31), dále Rusko (27), Polsko (7), Dánsko (5), Rakousko (5), Itálie (4), Nizozemí (4), Švýcarsko (2), Maďarsko (2), po jedné expozici Litva, Velká Británie, Švédsko a USA. A Češi? Kde nic, tu nic. Těžko nutit v dnešní době naše soukromé firmy, aby vážily dalekou cestu a prezentovaly svoji nabídku na veletrhu Denkmal. Avšak skutečnost, že na evropském památkářském veletrhu už tradičně chybí oficiální česká expozice, která by se pochlubila nespornými úspěchy našich restaurátorů, je zarážející. Zdá se vám, že se teď blýská na lepší časy? Moc tomu nevěřím, každopádně příští veletrh Denkmal se koná od 29. 10. do 1. 11. 2008.

                                                                                                                           Jiří Blahota

 

Kontakt:

Remmers CZ s.r.o.                                                                     Leipziger Messe GmbH

Kolovratská 1445, 251 01 Říčany                                              Messe-Alee 1, 04356 Leipzig/DE

Tel.: +420 323 604 877, 323 603 142                                          Postfach 10 07 20, 04007 Leipzig

Fax: +420 323 603 143                                                                Tel.: +49(0)341/678 8194

e-mail: info@remmers.cz                                                           Fax: +49(0)341/678 8182

www.remmers.cz                                                                         e-mail: s.luig@leipziger-messe.de

www.remmers.de                                                                        www.leipziger-messe.de

www.denkmalpflege-remmers.de                                              www.denkmal-leipzig.de

 

 

SANACE A REKONSTRUKCE STAVEB 2006

 

   Česká stavební společnost ČSVTS a Vědeckotechnická společnost pro sanace staveb a péči o památky WTA CZ spolu s Kloknerovým ústavem ČVUT v Praze uspořádaly ve dnech 14.-15. listopadu 28. konferenci Sanace a rekonstrukce staveb 2006. V Kongresovém sále Masarykovy koleje v Praze-Dejvicích se sešly desítky odborníků, aby si vyslechli vystoupení k nejaktuálnějším problémům oboru. Ve středu 15. 11. ráno byl na programu Referát 3 – Restaurování kamene, který se uskutečnil za předsednictví Ing. Miroslava Havla a Ing. arch. Jana Bárty.

   Pro ty, které zajímají probíraná témata, uvádíme jejich seznam: Kámen v památkových stavbách a metody jeho sanace (Jan Bárta), Eolická eroze přírodního kamene z kašny v Horním Maršově (Petr Beneš, Richard Štrouf), Petrografický průzkum dekoračního a sochařského kamene ze hřbitova St. Luis 2 v New Orleansu (Richard Štrouf), Kamenořez – odraz stavební mechaniky v konstrukci středověkých oblouků (Martin Pospíšil) a Antigraffiti prostředky pro ochranu památek z kamene (Ivana Maxová, Marie Pacáková).

                                                                                                                                            (red)

Kontakt:

Sekretariát WTA CZ

Novotného lávka 5, 116 68 Praha 1

Tel.: +420 221 082 397, +420 608 245 569

Fax: +420 221 082 629

e-mail: wta@wta.cz, www.wta.cz

 

 

 

16. MEZINÁRODNÍ VELETRH KAMIEN

 

   Začátkem listopadu mé kroky vedly (či spíše kola auta směřovaly) do polské Wroclawi, kde se ve dnech 9.-12. 11. 2006 konal v Hale Ludowej 16. mezinárodní veletrh kamene a strojů na jeho zpracování KAMIEN 2006. Cestou mě nejvíc překvapilo množství menších i větších kamenických provozoven v okolí Strzegomi a příjemný úsek dálnice před Wroclawí. Kdyby nebylo jízdy krokem ve středu města, dalo by se napsat, že cesta byla celkem příjemná.

   Zaparkovali jsme přímo u Haly Ludowej; už letmý pohled na nákladní auta s bloky kamene a desek naznačoval, co nás čeká uvnitř. Wroclawský veletrh je největší kamenickou výstavou v Polsku, která zahrnuje všechny oblasti zpracování a použití přírodního kamene. Vystavovatelé jsou nejen z Polska, ale i z Rakouska, Číny, České republiky, Egypta, Francie, Indie, Německa, Portugalska, Ruska a dalších zemí.

   Setkali jsme se zde s různými druhy přírodního kamene od neopracovaných bloků přes deskový materiál až k široké škále hotových výrobků. K vidění byly i stroje na řezání (včetně profilování) a různou povrchovou úpravu (broušení, pískování atd.), a to jak elektrické, tak pneumatické. I zde se ukázalo, že nedílnou součástí oboru zpracování kamene je i využití laseru a počítačů s kvalitním programovým vybavením. Na výstavě nechyběly ani řezné a brusné nástroje (řezací a brusné kotouče, brusné segmenty, sypká abraziva apod.). Součástí výstavy byla prezentace ochranných prostředků pro kameníky, ale i na ochranu kamene před škodlivými vlivy prostředí. K vidění byly i porcelánové a kovové doplňky na kamenické výrobky (písmena, drobné plastiky), kamenné a polodrahokamové ozdoby (korále, šperky) a stroje na zpracování kamenných ozdob.

   Ve Wroclawi bylo znát, že kamenický průmysl má stále co předvádět v oblasti nové technologie i v přírodním kameni. V široké škále dekoračních kamenů přibývají stále nové ukázky kouzel přírodní krásy, které mohou směle konkurovat mnohým dílům stvořeným lidmi.

                                                                                                                     Blanka Šreinová

 

Kontakt:

Geoservice-Christi sp. z o.o.

ul. Pilsudskiego 41/7, 50-032 Wroclaw, Polsko

Tel./fax: +48 71 343 2104, +48 71 372 4419

e-mail: info@geoservice.pl , www.geoservice.pl

 

 -------------------

minulá mozaika

 

 

[homepage] [časopis] [vzorník] [redakce]

Info: panota@mbox.vol.cz, © Kámen 2001 - 2007