Kámenrevuekamen.cz         homepage    časopis    vzorník    redakce

 Exkluzivní časopis pro všechny přátele kamene   

 

 

MOZAIKA 1/08

 

 

FOR ARCH 2007: PŘES TISÍC VYSTAVOVATELŮ ZE 14 ZEMÍ

 

   18. mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH 2007, který tradičně uspořádala ABF, a.s., hostil od 18. do 22. září Pražský veletržní areál v Letňanech. Součástí veletrhu byl 4. ročník konference Inteligentní budovy a komunikace, mezinárodní konference o výškových budovách, finále 11. ročníku Soutěže učňů stavebních oborů (SUSO) a řada dalších akcí, o kterých ještě bude řeč.

Kdo byl k vidění

   Mezi vystavujícími hosty veletrhu bylo jako obvykle mnoho firem z našeho oboru nebo z oborů příbuzných či spřízněných. V hale č. 2 vystavoval Czech Stone Cluster, o němž najdete informaci na jiném místě tohoto čísla časopisu KÁMEN, Svaz kameníků a školských zařízení – Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích a Uměleckoprůmyslové Akademie ve Světlé nad Sázavou, resp. jejího Kamenosochařského střediska v Lipnici nad Sázavou. Ve stejné hale se představily i firmy Granit Holec s.r.o. Kroměříž-Praha (nový firemní design a rozšířená nabídka vyhřívaných kuchyňských desek – viz informace na str. 1), Granit Lipnice s.r.o. Dolní Město (tři druhy kvalitních žul a dva druhy kvalitních pískovců), Kámen Ostroměř s.r.o. (těžba a zpracování proslulého hořického pískovce), Kámen Engineering s.r.o. Hradec Králové (kompletní dodávky náročných kamenických prací z přírodního kamene pro rozsáhlé investiční celky i privátní sektor), Stone Trade s.r.o. Praha (čedičová dlažba BASALT DESIGN, dlažby, obklady a střechy z přírodního kamene, nový firemní design), Omnipol a.s. / Kámen Hudčice s.r.o. (výroba a prodej kamenických výrobků z žuly a mramoru), PB-SERVIS s.r.o. Praha (obklady a dlažby z přírodního kamene), Česká žula spol. s r.o. Strakonice (přírodní kámen od A do Z), Dekstone s.r.o. Dřísy (dodavatel přírodního kamene z celého světa), Top Granite s.r.o. Luštěnice (veškeré žulové výrobky), Kámen Donát Dymokury (dlažby a obklady z přírodního kamene, solitéry, zkamenělé dřevo), Technistone a.s. Hradec Králové (konglomerovaný kámen).

   Kromě haly č. 2 nás zaujaly i výstavní stánky v hale č. 1 – Imesta spol. s r.o. Dřevčice u Dubé (chemie pro kámen, sanace vlhkého zdiva), Richter-Pizarras Vítkov-Praha (výroba břidlicové střešní krytiny, obkladů a dlažeb) – nebo stánek Cechu obkladačů ČR o.s.

Zlatá pečeť

Ve vstupní hale se představil OTA SERVIS – vydavatelství časopisu KÁMEN; jeho šéfredaktor a vydavatel PhDr. Jiří Blahota na Galavečeru ve Schwarzenberském paláci (18. září) předal spolu s generální ředitelkou a místopředsedkyní představenstva ABF a.s. Ing. Miloslavou Veselou ceny v soutěži o nejlepší odbornou publikaci z oblasti urbanismu, architektury, stavitelství, bydlení a interiéru ZLATÁ PEČEŤ. V kategorii architektury, urbanismu a umění ji získala publikace Industriál-paměť-východiska autorů E. Dvořákové, B. Fragnera, T. Šenbergera a P. Friče (Titanic + Grada Publishing), která vyšla k loňskému 300. Výročí založení ČVUT.  

   V kategorii stavebně právní a stavebně technické obdržela Zlatou pečeť publikace M. Ebela Dějiny českého stavebního práva (ABF a.s. – Nakladatelství ARCH) – shrnutí stavebně právní problematiky na historických územích Rakouska-Uherska s vymezením Zemí koruny české.

Architekt roku

   K 300. výročí Českého vysokého učení technického v Praze byla pod záštitou jeho rektora Prof. Ing. Václava Havlíčka, CSc., vyhlášena poprvé v historii veletrhu FOR ARCH soutěž Architekt roku. I ceny v této prestižní soutěži byly předány na slavnostním Galavečeru hned první den konání veletrhu. V kategorii realizovaných staveb byly odměněny (bez určení pořadí):

·        Terminál Odlet Letiště Brno (Ing. arch. Bohumil Parolek)

·        Rekonstrukce Hudebního divadla v Karlíně / Praha (ak. arch. Jindřich Smetana, Ing. arch. Tomáš Kulík, Ing. arch. Petr Doležal, Ing. arch. Petr Brožek, Prof. ak. arch. Jiří Pelcl, MgA. Jiří Novotný, MgA. Barbara Friedrichová)

·        Úprava galerie Císařská konírna na Pražském hradě (Ing. arch. Petr Franta)

·        Rekonstrukce Schwarzenberského paláce v Praze (Ing. arch. Tomáš Šantavý, Ing. arch. Svatoslav Hladník, Ing. arch. Božena Svátková).

 kategorii studie zvítězil dům do luční nivy (Ing. arch. Kryštof Štulc). Měli bychom dodat, že souběžně s veletrhem se uskutečnil Architecture Week Prague 2007 – festival architektury na různých místech Prahy s centrem dění ve Schwarzenberském paláci.

Soutěž učňů stavebních oborů

   V rámci veletrhu FOR ARCH se už tradičně uskutečnilo finále 11. ročníku Soutěže učňů stavebních oborů (SUSO). Nás přirozeně nejvíc zajímaly výsledky soutěže v oborech kameník a kamenosochař, kterou opět organizoval Svaz kameníků a kamenosochařů ČR. Členy odborné poroty byli Ing. Karel Dušek, Bohumil Chomout a Bohumil Pánek.

   V soutěži oboru kameník bylo zadáním vytvoření profilové obratové římsy z trachytu. První se umístil Lukáš Dřímal z Akademie-SOŠUP Světlá n. Sázavou, druhé místo nebylo uděleno, třetí skončil Jozsef Egyházi, SOU Levice/SR. V oboru kamenosochař byl zadán gotický krab z trachytu; první místo obsadil Jan Miklica z Akademie-SOŠUP Světlá, druhý byl Lukáš Řezníček ze SPŠ kamenické a sochařské v Hořicích.

   A informace na závěr: 19. ročník veletrhu FOR ARCH otevře své brány ve dnech 23.-27. září 2008.

                                                                                                                                            (ota)

Kontakt:

ABF, a.s.

Václavské nám. 29, 111 21 Praha 1

Tel.: +420 222 891 130, fax: +420 222 891 198

e-mail: forarch@abf.cz , www.abf.cz

 

KOUZELNÝ SVĚT MINERÁLŮ A DRAHÝCH KAMENŮ

   Dlouho jsme už neinformovali o časopise Minerál, který mezitím změnil vydavatele a doznal i některých dalších změn. Vydavatelem je nyní Jihočeský mineralogický klub o.s. (kontakt na konci příspěvku), šéfredaktorem Dr. Ing. P. Welser.

   Nejdůležitější změnou je ale celobarevné provedení, které dává vyniknout obdivuhodnému světu minerálnů a drahých kamenů. Každé číslo se tak stává galerií naší i zahraniční mineralogické scény, která samozřejmě hýří barvami krásnějšími a sytějšími než nám – čtenářům KAMENE – nabízejí české žuly, pískovce, vápence nebo břidlice.

   Páté číslo ročníku 2007, které do redakce dorazilo během podzimu, bylo věnované sekundárním minerálům mědi – malachitu, azuritu a mnohým dalším. Neodmyslitelnou součástí časopisu Minerál zůstávají sběratelské fejetony, zajímavé jsou exkurzní tipy a rovněž minirecenze (ve zmíněném čísle třeba na knížku Kámen – Od horniny k soše našeho kolegy Jiřího Slouky a kolektivu.

   Redakci Minerálu přejeme hodně vnímavých čtenářů a zapálených přispěvatelů.

                                                                                                                                          (blah)

Kontakt:

Jihočeský mineralogický klub o.s.

Jiráskovo nábřeží 1540/22, 370 04 České Budějovice

Tel.: +420 602 140 345

e-mail: mineral@casopis-mineral.cz

www.casopis-mineral.cz

 

MARMOMACC 2007: VELETRH S NÁDECHEM LUXUSU

 

   O mramoru se říká, že je symbolem luxusu, svědkem umění dávných předků i výzvou pro současné architekty a designéry. O pravdivosti tohoto tvrzení se mohli přesvědčit návštěvníci 42. ročníku mezinárodního veletrhu Marmomacc v italské Veroně, který se konal od 4. do 7. října.

Verona plná překvapení

   Veletrh se díky nové hale, která hostila přehlídku současné španělské architektury, rozrostl na celkovou plochu 70 000 m², avšak víc než rozloha nadchla návštěvníky řada mimořádných výstav: expozice Kámen z oblasti Puglia informovala i specifické kultuře využití přírodního kamene na jihu Itálie, akce Marmomacc vzdává hold designu zase přitáhla svým ústředním tématem Lehkost mramoru řadu vynikajících designérů – Riccarda Blumera, Mattea Borghiho, Simone Micheliovou či Kengo Kumu. Předloňská výstava Women in Marble/Žena v mramoru inspirovala vznik italské národní asociace Women in Marble, která na Marmomaccu 2007 představila projekty na téma Krása mramoru. Společnosti se sídlem ve Veroně měl pozdvihnout a zviditelnit projekt Romeo a Julie mezi pokrokem a tradicí. Součástí veletrhu byly i kurzy práce s přírodním kamenem, určené profesionálům, kteří se chtějí něčemu přiučit, avšak patrně největší pozornost vzbudila mezinárodní soutěž architektonických počinů, využívajících přírodní kámen a realizovaných v posledních třech letech.

International Stone Architecture Award 2007

   Soutěž, pořádaná každé dva roky, existuje od roku 1987 a její ceny jsou považované za nejprestižnější ocenění výjimečných architektonických hodnot, dosažených v práci s přírodním kamenem.

   V loňském 10. ročníku byly oceněny následující projekty:

·         Bazény Atlantiku, Madeira, Portugalsko, 2005, autor Paulo David

·        Cisterciácký klášter Mariakloster, Trondheimsfjord, Taura Island, Norsko, 2006, autoři Jan Olav Jensen a Børre Skodvin

·        Rekonstrukce Španělské národní banky, Madrid, Španělsko, 2006, autor Rafafel Moneo

·        Kompletace hradeb Nazarí, Granada, Španělsko, 2003-2006, autor Antonio Jiménez Torrecillas

·        Přestavba rodinného dvojdomku, Pozzovetere, Caserta, Itálie, 2001-2006, autor Beniamino Servino.

      Vedle uvedené pětice současných prací byly oceněny dvě historické realizace:

·         Kolektivní dílo v hornaté oblasti Lessinia severně od Verony, jehož součástí je např. Modestova stáj a chladírna, postavená na přelomu 19. a 20. stol. farmářem Modestem Paggiim

·        Mauzoleum v katakombách starého Říma, zvané Fosse Ardeatine a pocházející z let 1944-49 (ocenění in memoriam získali Nello Aprile, Cino Calcaprina, Aldo Cardelli, Mario Fiorentino a Giuseppe Perugini).

Bazény Atlantiku a jejich autor Paulo David

   Z oceněných realizací jsme vybrali tu, která nám připadá nejzajímavější. Portugalský ostrov madeira je proslulý svojí krásou, ale také divokým skalnatým pobřežím s obtížným přístupem k moři. Nedostatek pláží pro turisty vedl hoteliéry už před časem k výstavbě rozsáhlých bazénových komplexů – a právě tento trend inspiroval portugalského architekta Paula Davida k práci na projektu Piscinas do Atlantico / Bazény Atlantiku. Architekt využil typický ostrovní materiál – lávový kámen, kterým vytvořil důvěrnou vazbu stavby s okolím. Hladkým povrchem kamene navíc buduje protiklad věčně rozbouřené hladině Atlantiku. Výsledek se nachází v oblasti Salinas, která je známá získáváním soli z mořské vody. Součástí projektu ostatně není jen plovárna, ale také restaurace, malá konzervárna ryb a výrobna soli.

   Areál je obklopený masivní kamennou zdí, která současně ohraničuje solná pole a chodníky nad mořem. Z lávového kamene je postavená i restaurace, charakteristická silnými zdmi, prostým vzhledem a striktním dodržováním pravých úhlů. Venku lávový kámen kontrastuje s betonovou terasou, uvnitř s dřevěnými stropy.

   Stojí za zmínku, že Paulo David (1959) ukončil v roce 1989 studium na fakultě architektury Technické univerzity v Lisabonu, už za studia spolupracoval s renomovanými architektonickými ateliéry a v roce 1996 založil vlastní ateliér ve městě Funchal. Externě vyučoval umění a design na Madeirské univerzitě (2001-2004) a kromě projektu Piscinas do Atlantico se proslavil nevšední stavbou Casa das Mudas, rovněž na Madeiře. Také tato stavba s výhledem na Atlantik se dočkala několika ocenění.

                                                                          Podle podkladů poskytnutých agenturou

                                                                          OMNIMEDIA Praha zpracoval (ota)

                                                                          Foto Fernando Guerra.

Kontakt:

OMNIMEDIA Praha, Tereza Doležalová

Jeseniova 51, 130 00 Praha 3

Tel.: +420 221 419 220

e-mail: t.dolezalova@omnimedia.cz

www.marmomacc.com

 

 

SETKÁNÍ TĚŽAŘSKÝCH FIREM S KAMENICKOU SPECIFIKOU

 

   Svaz kameníků a kamenosochařů ČR uspořádal 26. října v objektu Pivovarského dvora na Zvíkově setkání těžařských firem, které se zabývají blokovou těžbou, stejně tak jako hrubou či ušlechtilou kamenickou výrobou.

   Informace, které pro přítomné majitele lomů, vedoucí manažery a bezpečnostní techniky kamenických provozů, spadajících pod dohled Státní báňské správy, měly cenu zlata, přednesli zástupci Českého báňského úřadu (ČBÚ). Po úvodním slově předsedy ČBÚ Prof. JUDr. Ing. Romana Makariuse, CSc., vystoupil JUDr. Neklan Pacák na téma odpovědnosti organizace a odpovědnosti koordinátora podle zákona 262/2006 Sb. (zákoníku práce) a zákona 309/2006 Sb., který jako doplněk předešlého stanovuje další podmínky bezpečnosti práce.

   Zatímco Prof. Makarius upozornil na nepříjemný dualismus v placení úhrad, vyplývající ze špatné klasifikace dobývacích prostor z viny Ministerstva průmyslu a obchodu, JUDr. Pacák se věnoval především 5. části zákoníku práce, věnované bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Upozornil na novou úpravu a formulaci rizik jednotlivých prací, zařazených do čtyř kategorií. Poukázal rovněž na další právní prameny k této problematice – na zákon 61/1988 Sb. o hornické činnosti, zákon 251/2005 Sb. o inspekci práce (který bývá často opomenut), na stále platný zákon o bezpečnosti práce 174/1968 Sb. a už zmíněný doplňovací zákon 309/2006 Sb.

   Další z přednášejících, RNDr. Petr Šponar, zástupce ředitele odboru ČBÚ, se zabýval odpovědností těžebních organizací (pracovně právní, správní, trestně právní a majetkovou), dále pak hornickou činnosti v dobývacím prostoru, která jediná patří do kompetence Státní báňské správy (na rozdíl od autodopravy apod.). RNDr. Šponar pak účastníkům setkání ozřejmil problematiku sanací a rekultivací, které nejsou hornickou činností, nicméně v horním zákoně se o nich mluví v souvislosti s povinnostmi organizace, vysvětlil pojmy zajištění lomu a likvidace lomu – a zabýval se povinností organizace vytvářet rezervy pro sanaci a rekultivaci (upravují novely horního zákona a zákona o rezervách).

   Následujícím předestřeným problémem byly úhrady podle poslední právní úpravy z r. 2005 – téma, které asi nejvíc leží na srdci těžařským firmám s blokovou těžbou a na jehož nevyváženost upozornil v úvodu Prof. Makarius. Nejasnosti jsou u samotných úhrad z vydobytých nerostů (např. tržby, z nichž se vedle nákladů a koeficientu dnes úhrady vypočítávají, se týkají nikoliv nerostů, ale výrobků vyrobených z nerostů, což přináší nejednu nejasnost v klasifikaci. O dualismu v placení úhrad, který mnoho těžebních organizací považuje za nespravedlivé, už byla řeč, ale ministerstvo průmyslu a obchodu zůstává neoblomné (Prof. Makarius).

   RNDr. Petr Šponar v rámci svého vystoupení tlumočil referát omluveného Ing. Františka Ondruše, který se zabýval bezpečností práce a hlavním bezpečnostním předpisem, tedy zákonem 61/1988 o hornické činnosti, především základním ustanovením v § 6. Závěrečná diskuse se týkala praktických problémů při placení úhrad.

   Z jiného soudku byla následná prohlídka místního pivovárku s výkladem technologie výroby místního (medailemi ověnčeného) kvasnicového piva.

                                                                                                                                        (blah)

Kontakt:

Svaz kameníků a kamenosochařů ČR

Elišky Krásnohorské 7, 110 00 Praha 1

Tel.: +420 224 930 986, +420 603 373 936

e-mail: mail@kamenici.cz, www.kamenici.cz

 

 

INTERAKTIVNÍ MAPA HŘBITOVŮ

   Na portálu veřejné správy by měla od 2. listopadu fungovat první interaktivní mapová databáze provozovaných nebo nezrušených hřbitovů a pohřebišť v ČR. Jedná se o dílčí výstup výzkumu Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) pro potřeby regionů z priority Problémy regionálních a místních správ, který v letech 2004-2006 realizovala Katedra pastorálních oborů Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

   Databáze navazuje na knižní Přehled veřejných a neveřejných pohřebišť v ČR, který v roce 2006 vydalo MMR v nakladatelství Vyšehrad. Publikace byla rozeslaná do krajských úřadů, jejichž prostřednictvím je databáze aktualizovaná a doplňovaná.

   Cesta k databázi není podle tiskové zprávy MMR složitá a vede přes webové stránky www.portal.gov.cz. Mapový přehled hřbitovů a pohřebišť uvádí v informaci údaje o výměře pohřebiště, jeho veřejném charakteru, o katastrálním území, místě určení a vlastníkovi. Mapa se teď doplňuje o pietní místa a válečné hroby, jejichž evidenci podle zákona 122/2004 Sb. zajišťuje Ministerstvo obrany.

   Interaktivní mapa je určená především veřejné správě ke kontrolním účelům, využijí ji však rovněž občané z tuzemska i zahraničí k dohledání místa odpočinku předků. Jedná-li se v případě hřbitova o kulturní památku, podpoří mapa návštěvnost hřbitova a s ní související turistické služby. Je rovněž dobrým pomocníkem pro archeology, historiky a další vědecké pracovníky, zabývající se tzv. religiózní krajinou. Další informace lze nalézt na webu MMR www.mmr.cz pod odkazem Pohřebnictví a na adrese www.pohrebiste.cz.

                                                                                                                                       (red)

Kontakt:

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Mgr. Kateřina Rózsová, odbor komunikace

Staroměstské nám. 6, 110 15 Praha 1

Tel.: +420 224 861 126, +420 736 758 590

Fax: +420 224 861 350

e-mail: katerina.rozsova@mmr.cz

www.mmr.cz

 

FOR CITY V PODZIMNÍM TERMÍNU

   Po úspěšném 18. ročníku mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH 2007 ožil Pražský veletržní areál ve dnech 13.-15. listopadu další akcí – projektem FOR CITY, který zahrnoval odborné výstavy, konference, semináře, ale i společenské a kulturní akce.

   Z trojice výstav (ECO CITY – 13. ročník výstavy o životním prostředí a udržitelném rozvoji krajů, měst a obcí, ZELENÉ MĚSTO – 3. ročník odborné výstavy veřejné zeleně a městského parteru, EUROTRAFFIC – 7. ročník odborné výstavy dopravního inženýrství a dopravně technických zařízení) nás zajímala ta třetí, neboť její součástí bylo i vyhlášení výsledků celostátní soutěže Dopravní stavba roku 2006.     

    Porota v čele s Prof. Ing. Petrem Moosem, CSc. z Fakulty dopravy ČVUT Praha zvolila Dopravní stavbou roku 2006 optimalizaci traťového úseku  Zábřeh – Krasíkov. Na 2. místě skončila stavba dálnice D8 – tunel Panenská a na 3. místě rychlostní silnice R48 Dobrá – Tošanovice – Žukov, resp. její první etapa Dobrá – Tošanovice. To však nejsou jediné ceny, které byly rozděleny; Cenu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) obdržela stavba 0510/4 – most přes Úhlavu. Cenu společnosti ABF a.s. dostala stavba stanice metra Depo  Hostivař, cenu Ministerstva dopravy ČR (MD ČR) dálnice D8 – stavba 0807/II Knínice – státní hranice. Čestným uznáním ředitele SFDI byla poctěna rekonstrukce kamenného barokního silničního mostu přes Mandavu v Rumburku (vč. obnovení původního historického vzhledu a zpětného osazení barokních soch). Čestné uznání poroty získala silnice I/35 – sanace sesuvu u tunelu Hřebeč, cenu veřejnosti obdržela ocelová lávka pro pěší přes D8 (km 83,344 v úseku Trmice – Knínice).    

   Cílem 4. ročníku soutěže, kterou vyhlásily MD ČR a SFDI a do níž se zapojili tvůrci 32 staveb, bylo seznámit nejširší odbornou a laickou veřejnost s úrovní dopravních staveb a infrastruktury. Soutěž je vypsaná na podporu kvalitní komplexní realizace stavebního díla od hrubé stavby po detail – a protože součástí detailu, ale i hrubé stavby bývá nezřídka přírodní kámen, seznamuje vás s výsledky i časopis KÁMEN. Rozhodujícím hlediskem dnes není jen ekonomická efektivita, technická kvalita a užitná hodnota stavby, ale i její vliv na životní prostředí a začlenění do krajinného kontextu. I v tomto případě hraje přírodní kámen nezanedbatelnou roli. Mohli jste se o tom přesvědčit třeba v minulém čísle (KÁMEN 13, 2007, č. 3, s. 46-49), v němž jsme referovali o rekonstruovaném mostu přes Zdobnici v Přími (na silnici z Pěčína do Javornice v Orlických horách), kde obklady ze štípaného zámělského pískovce prováděla firma Jiří Sršeň – TEKAM, člen klastru zpracovatelů kamene Czech Stone Cluster, družstvo (CSC).

   Jinou věcí zůstává, že porota, oslněná smělými přímkami dálnic a železničních koridorů, poněkud přehlíží esteticky neméně dokonalé rekonstrukce historických center; tentokrát byly přihlášeny čtyři a všechny odešly s prázdnou. Jednou z nich byla rekonstrukce historického centra (Dolního náměstí) v Jablonci nad Nisou, o které referujeme v minulém i tomto čísle časopisu KÁMEN, a to v souvislosti s firmami Ligranit, a.s. a Kamenoprůmyslové závody s.r.o. Šluknov a jejich přírodním kamenem (liberecká žula, šluknovský syenit). Z našeho hlediska byly zajímavé i další dvě přihlášené stavby – most přes Radbuzu na komunikaci I/26 u Holýšova s novou konstrukcí tvořenou kamennou klenbou, a pak skromnější, ale pěkně provedená okružní křižovatka v Chocni, jejímž dodavatelem byla společnost Grano Skuteč spol. s r.o., rovněž člen klastru CSC.      

                                                                                                                                       (blah)

Kontakt:

ABF, a.s.

Mgr. Markéta Macounová,

Marketing a PR manager

Tel.: +420 225 391 138, +420 739 003 133

e-mail: macounova@abf.cz

www.abf.cz, www.dopravnistavba.cz

 

Knihkupectví a galerie Klubu Za starou Prahu

 

   Za účasti zástupce časopisu KÁMEN byl brzy po otevření malého specializovaného knihkupectví Klubu Za starou Prahu v přízemí bývalé celnice v Mostecké 1 odhalen i obnovený renesanční prostor pod Juditinou věží, na malostranském konci Karlova mostu. 18. října se zde sešla odborná veřejnost a přátelé Klubu Za starou Prahu, aby se přesvědčili o tom, že klub není diskusní fórum bez konkrétních výsledků, jak se někteří skeptici domnívají, ale má za sebou náročnou, zcela konkrétní několikaletou práci na naprosto výjimečné stavbě, a to na principu naprosté dobrovolnosti a nadšení pro věc.

   Setkání zahájila předsedkyně Klubu Za starou Prahu PhDr. Kateřina Bečková, s níž přinášíme rozhovor na toto téma v rubrice Zeptali jsme se. Člen Klubu Ing. Václav Janáček, dobrovolný šéf celé akce, přiblížil ve zkráceném příběhu rekonstrukce všechny peripetie stavby, na které dobrovolníci pracovali po večerech a po víkendech, nad ránem odváželi suť v malých dodávkách a zaplétali se přitom do konverzace s městskými strážníky a zbloudilými opilci. Další člen Klubu Ing.arch. Jan Veselý, který nově zpracoval stavebně-historický průzkum Juditiny věže, hosty informoval o tom, že románská síň, do níž Klub Za starou Prahu přenese své přednáškové, diskusní a výstavní aktivity, byla jako parter Juditiny věže součástí opevnění – fortifikační stavbou z 12. století. Ta nepatřila Malé Straně, na jejíž straně stojí, ale saským vévodům a posléze Starému Městu. Prostor byl dlouho nepřístupný a teprve v 50. letech minulého století zde byly objeveny vzácné drobné rytiny na kvádříkovém zdivu. Při průzkumu se odstranily historické omítky, avšak tímto zásahem započalo putování par a solí zdivem; vzniklé výkvěty přirozeně rytinkám neprospěly. Na dlouhá léta se práce zastavily, chyběly peníze a nikdo vlastně nevěděl, co dál.

   Iniciativy se chopil až v nedávné době Klub Za starou Prahu, který ve spolupráci s Národním památkovým ústavem nakonec prosadil relativně levnou a každopádně ohleduplnou variantu: rytinky se pokryjí vápennou omítkou a zachovají se tak budoucím generacím. Dodejme, že vápenný nátěr celého sklepení velkoryse poskytla firma AQUA – obnova staveb s.r.o. v čele s Ing. arch. Janem Bártou. Před překrytím bylo provedeno zaměření spárořezu všech čtyř stěn a pečlivá dokumentace rytinek.

   Klub Za starou Prahu po 107 letech existence a 80 letech přítomnosti v prostorách Juditiny věže získal díky rekonstruovanému sklepení a vedlejšího malého knihkupectví prostor pro prezentaci svých aktivit, staré Prahy a všeho, co s ní souvisí. Ne náhodou tady zájemce vedle pragensií, místopisů, průvodců, monografií, reprodukcí vedut a publikací i periodik  Národního památkového ústavu dostane i časopis KÁMEN.

   Knihkupectví je otevřené od úterý do soboty vždy od 10 do 18 hodin.

                                                                                                                                  (blah)

Kontakt:

e-mail: juditinavez@seznam.cz

 

Albrecht z Valdštejna a jeho doba

 

   Valdštejnská jízdárna v Praze přivítala po dlouhé době svého někdejšího pána. Do 17. února tady můžete sledovat krok za krokem Valdštejnův život, jeho vítězství i prohry, otisky jeho činů i jeho neslavně slavný konec v Chebu.

   Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna patří přes všechny naše pochybnosti a dohady k jedněm z mála postav českého původu, které otiskly výraznou stopu v chaotickém běhu 17. století. Jeho vojenské, finanční, hospodářské i podnikatelské schopnosti nám ho dnes možná činí pochopitelnějším a snesitelnějším, než se zdálo obrozencům s jejich teorií Valdštejnovy zrady národních zájmů.

   Ve třicetileté válce se harašilo zbraněmi, na kterých najdete spíš kov a dřevo, než kámen (i když doslova to také neplatí). Na výstavě se však potkáte i s exponáty, o jejichž kamenném původu nemůže být pochyb. Není jich mnoho, avšak jsou. Nejen proto vám návštěvu výstavy vřele doporučujeme. Uspořádal ji Senát PČR, Vojenský historický ústav a Národní muzeum v Praze.

                                                                                                                                         (blah)

Kontakt:

Tel.: +420 257 075 707

e-mail: info@senat.cz

www.valdstejn.org

 

 

[homepage] [časopis] [vzorník] [redakce]

Info: panota@mbox.vol.cz, © Kámen 2001 - 2007