Kámenrevuekamen.cz         homepage    časopis    vzorník    redakce

 Exkluzivní časopis pro všechny přátele kamene   

 

 

MOZAIKA 2/2009

 

STUDENTKA Z LIPNICE VYSTAVUJE V BRUSELU

 

Vítězkou krajského kola umělecké soutěže Dvacítka: Generace nové Evropy (20 let po pádu železné opony, 20 let vize do budoucna), vyhlášené Kanceláří kraje Vysočina v Bruselu a Oblastní galerií Vysočina v Jihlavě ve spolupráci s Eurocentrem Jihlava, se stala Darina Ondráčková, studentka Akademie – VOŠ, Gymnázia a SOŠUP Světlá nad Sázavou z Kamenosochařského střediska v Lipnici nad Sázavou s dílem Krystalizace, vytvořeným z pískovce.

   Podstata díla měla být především hmatatelná, originální, vystihující název a podtitul akce,

znázorňující ideály a principy Evropské unie. Hlavními kritérii soutěže byla interpretace

a zpracování tématu, srozumitelnost vyjádření, kreativita a originalita uměleckého ztvárnění –

a rovněž schopnost upoutat pozornost. Na druhé příčce se umístila tavená skleněná

plastika, umělecké dílo Veroniky Antukové s názvem Proměna a třetí místo získal

Jakub Štěpán Pokorný s prací Dialog – vitráží v kombinaci s pískovcem. Oba studují stejnou školu jako vítězka. Darina Ondráčková se účastnila slavnostního ceremoniálu 21. dubna v Bruselu, kde je její dílo nyní vystaveno.

                                                               Boleslav Dlouhý, vedoucí KS  Lipnice nad Sázavou

 

 PRAGOINTERIER NEW DESIGN 2009

 

V napůl vyhořelém Průmyslovém paláci na Výstavišti Praha-Holešovice se od 12. do 15. února konal 21. mezinárodní veletrh nábytku, podlahovin, bytového textilu, doplňků a designu PRAGOINTERIER NEW DESIGN 2009. Doplňkem byl 4. mezinárodní veletrh kancelářského nábytku a vybavení PRAGOOFFICE 2009, pořádala Incheba Praha, spol. s r.o. Souběžně zde probíhal 15. ročník specializované developerské výstavy BYDLENÍ 2009, připravený společností M.I.P. Group, a.s.

   Hned dvěma výstavními stánky, které můžete vidět i na fotografiích, se představila firma STONE TRADE, spol. s r.o. z Prahy-Hloubětína. Vedle své klasické nabídky dlažeb, obkladů a střešní krytiny ze štípaného přírodního kamene a čedičové dlažby BASALT DESIGN ¹ vystavila i svůj zbrusu nový sortiment – volně stojící vany a lázně značky KNIEF&Co. GmbH, protože firma se stala jejich výhradním dovozcem pro ČR. I tato expozice byla elegantně zarámovaná formátovanými deskami z přírodního kamene.

   Jiným zajímavým sortimentem byl obklad z ohýbaného pískovce Begostone, který vystavila (spolu s dalšími exponáty) firma BEGO s.r.o. Praha-Brno.²

   Na veletrhu, pořádaným pod heslem O stylu nemusíte jen snít, u nás ho najdete, se představilo 324 vystavovatelů z ČR, Slovenska, Turecka a Číny. Za pozornost stál Salon novinek a designu a projekt Umíme udělat domov, jinými slovy poradna provozovaná současně na místě veletržního setkání i na internetu.

                                                                                                                                        (ota)

 

Poznámky:

¹ Víc o firmě STONE TRADE, spol. s r.o. a čedičové dlažbě např. KÁMEN 14, 2008, č. 2, s. 56-58.

² Společnost BEGO s.r.o. navázala na činnost firmy Ing. Tomáš Procházka – ohebný pískovec Ivančice, o které jsme informovali před třemi roky (KÁMEN 12, 2006, č. 2, s. 67-71).

 

 Kontakt:

INCHEBA Praha spol. s r.o.                                               M.I.P. Group, a.s.

Výstaviště 67, 170 90 Praha 7                                             Hollarovo nám. 11, 130 00 Praha 3

Tel.:  +420 220 103 315                                                        Tel.: +420 267 315 585-88

e-mail: i.votavova@incheba.cz                                           e-mail: mip@mip.cz

www.incheba.cz                                                                   www.vystavabydleni.cz

 

  

STONEHENGE JE O 300 LET MLADŠÍ

 

Britští archeologové vnesli další paprsek světla do mnohých dohadů kolem megalitické památky Stonehenge na Salisburské pláni, o které časopis KÁMEN čas od času informuje. Timothy Darvill a Geoffrey Wainwright dospěli na základě uhlíkových testů k přesvědčení, že Stonehenge je o 300 let mladší, než se tvrdilo; podle nich došlo ke vztyčení obřích megalitů až okolo roku 2300 př. Kr.

   Nás těší, že došlo k potvrzení původu stavebního kamene, o němž jsme informovali už v roce 2001.¹  Na dnešní místo na jihu Walesu byl podle obou profesorů kámen skutečně dopraven z pahorků Preseli Hills (Preseli Mountains), které jsou od Stonehenge vzdálené přes 200 km. O tom, že to byl na tehdejší dobu husarský kousek, netřeba pochybovat.

   Ještě zajímavější jsou závěry obou vědců, vycházející z nejnovějšího archeologického výzkumu. Darvill s Wainwrightem tvrdí, že Stonehenge bylo vyhlášeným centrem tehdejšího léčení všech možných chorob, především pomocí modré skalice; dokazují to podle nich mnohé ostatky v nedalekých hrobkách, z nichž mnohé vykazují stopy nějaké choroby. Zhruba polovina ostatků navíc nepochází z blízkého okolí. Podle profesora Darvilla mohlo Stonehenge přitahovat nejen nemocné z blízka i z daleka, ale i jejich léčitele.

   Nejzajímavější hypotéza nakonec: Podle badatelů se posunutá doba vzniku kamenného areálu kryje s datem pohřbu významného muže, jehož hrob byl objeven nedaleko a kterému přisoudili pojmenování Amesbury Archer. Právě on má být klíčem k pochopení záhady vzniku Stonehenge. Archer přicestoval až z Alp, měl drastické poranění kolena a trpěl vážným onemocněním zubů. Podle bohatě vybaveného hrobu se jednalo o mocného muže, který mj. znal tajemství zpracování kovů. Do Stonehenge přišel s největší pravděpodobností proto, aby se zde vyléčil.²

                                                                                                                                   (ota)

 

Poznámky:

¹  Jednalo se o článek Jiřího Záveského Některá tajemství Stonehenge (viz KÁMEN 7, 2001, č. 

   1, s. 85-88).

²  Viz také Maška, Martin: Ubrali Stonehenge 300 let, in: LN, 23. 9. 2008, s. 10.

 

 

KÁMEN PRO ZAHRADY

 

V souboru veletrhů pro bydlení, rodinu a volný čas FOR FAMILY, který ve dnech 5.-8. března uspořádala v PVA Letňany společnost ABF, a.s., jsme nenašli inspiraci na 16. veletrhu bydlení FOR HABITAT, nýbrž na 3. veletrhu zahradní architektury, nábytku a techniky FOR GARDEN.

   Ukázalo se, že na FOR HABITAT kameníci už nejezdí, zatímco k moderní zahradě přírodní kámen zkrátka patří – a že to nemusejí být pokaždé jen obligátní valouny a oblázky z říčního koryta, ale i obkladový a zdicí kámen, gabiony, dlažba všeho druhu – a také dekorační solitéry, ať už skromnější, nebo exkluzivnější.

   Společnost KÁMEN DONÁT Dymokury nabízí (a na veletrhu s úspěchem představila) formátované obklady a dlažby, valounky, kačírky, ale především okrasné kameny reprezentativního charakteru; dokumentovala to rozměrnými solitéry jaspisu a onyxu, vystavenými na venkovní ploše nedaleko vchodu do Pražského veletržního areálu. Firma nakupuje hodně přírodního kamene v Chorvatsku, ale dováží jej také z Itálie, Španělska, Portugalska, Řecka a Belgie.

   Firma NORMAN spol. s r.o. Praha překvapivě rozšířila svůj klasický dlouholetý sortiment, tvořený luxusními zahradními krby z vymývaného betonu (vyrábí je už téměř 15 let) o široký výběr doplňků z přírodního kamene pro zahradu a park, a to včetně japonérií, rostlinných a zvířecích motivů, váz, květináčů apod.

   Na veletrhu se představila i nám známá firma KH STONE s.r.o. Nové Dvory u Kutné Hory (prodej oblázků, valounů, kamenné dlažby a fólií) ve společné expozici s firmou Weiss&Wild, s.r.o. Praha (zahrady, parky, krajina, les). Tradičně živo bylo u stánku Roman Papík PROFI-AQUARIUM Dříteč (zahradní jezírka, kaskády, potoky, přírodní kámen pro zahradní dekorace) a u rozměrné výstavní plochy Zahrada snů.cz / European Service s.r.o. Praha (komplexní řešení zahrad s ohledem na dům, terasu a bazén). Zahradní architekt Daniel Purgert využívá v tomto případě přírodní kámen, ale často i beton. Pouze přirozený, tedy přírodní kámen používají při zakládání okrasných a koupacích jezírek další firmy – např. EKOGREEN Pardubice nebo GREEN ENGINEERING s.r.o. Písek.

   Ukazuje se, že veletrh FOR GARDEN je jedním z mála, který nehyne na úbytě, ale naopak utěšeně vzkvétá. Počet vystavovatelů se letos oproti 1. ročníku (2007) rozrostl bezmála třikrát; letos vystavovalo 142 subjektů na ploše přesahující 3000 m².

                                                                                                                                      (blah)

Kontakt:

ABF, a.s.

Mimoňská 645, 190 00 Praha 9

Ing. Jana Dlouhá, manažerky výstavy

Tel.: +420 222 891 146, +420 739 003 150

e-mail: dlouha@abf.cz

www.for-garden.cz  

 

 

Z ČINNOSTI SVAZU KAMENÍKŮ A KAMENOSOCHAŘŮ ČR

 

Po delším čase jsme navštívili výbor Svazu kameníků a kamenosochařů ČR (S KaK), abychom vás informovali o běžné, ale bohaté a smysluplné náplni jeho práce. Zasedání se tentokrát konalo v pražském sídle firmy Kámen Ostroměř s.r.o.

   V úterý 7. dubna se zde hovořilo o přípravě semináře S KaK pro architekty a projektanty (informujeme o něm na jiném místě), o normotvorné činnosti Svazu, především o revizi normy ČSN 73 3251 Navrhování konstrukcí z kamene, o formě případného vstupu S KaK do Hospodářské komory ČR, která by pro kameníky mohla být přínosem především na regionální úrovni, o postoji S KaK k diskutabilní rekonstrukci Karlova mostu v Praze (věnujeme se jí v některém z příštích čísel) – a především o premiérové účasti S KaK na norimberském mezinárodním veletrhu přírodního kamene a jeho zpracování Stone+tec 2009. Svazová účast na veletrhu se bude podobat koncepci prezentace v Carraře (viz KÁMEN 15, 2009, č. 1, s. 95-96) a představí i v tomto případě živou práci studentů obou našich stěžejních kamenických a kamenosochařských školských zařízení – hořické školy a lipnického Kamenosochařského střediska Akademie ve Světlé nad Sázavou.

                                                                                                                                      (red)

 

Kontakt:

Svaz kameníků a kamenosochařů ČR

E. Krásnohorské 7, 110 00 Praha 1                         Tel./fax: +420 224 930 986

e-mail: mail@kamenici.cz                                          www.kamenici.cz

 

     

HOŘICKÁ ŠKOLA NA FEBIOFESTU

 

Střední průmyslová škola kamenická a sochařská z podkrkonošských Hořic vystavovala ve dnech 26. března – 3. dubna práce svých žáků na piazzetě před Village Cinemas v Praze u Anděla, a to jako partner 16. mezinárodního filmového festivalu FEBIOFEST 2009.

   Jak nás informoval ředitel školy pan Ing. Josef Moravec, představily se tam převážně odborné maturitní práce a další díla z hořického pískovce, která bylo možné na FEBIOFEST převézt. Nebylo možné dopravit například monumentální objekt Přijetí, který byl hořickou školou navržen a vysekán pro Speciální školu o.p.s. Svítání v Pardubicích a o kterém jsme vás informovali v časopise KÁMEN.

   Připomeňme, že kameníci a kamenosochaři byli na festivalu přítomni i dokumentem Tajemství českého kamene, který vyprodukoval Svaz kameníků a kamenosochařů ČR za finanční pomoci kamenických firem – a o kterém jsme vás rovněž informovali v našem periodiku.

   K hořické škole ještě poslední připomínku: V rámci oslav 125. výročí založení bude SPŠ kamenická a sochařská pořádat ve dnech 8. – 19. června kamenosochařské sympozium, kterého se vedle studentů z Hořic zúčastní i jejich kolegové z Bulharska, Chorvatska a Polska. Tyto školy totiž vznikly na základě zkušeností jejich předchůdce, kterým nebyl nikdo jiný než hořický c. k. sochařský a kamenický školský ústav blahé paměti.

                                                                                                                                        (blah)

 

Kontakt:

SPŠ kamenická a sochařská

Husova 75, 508 01 Hořice

Tel.: +420 493 623 226

Fax: +420 493 623 177

e-mail: info@spsks.cz

www.spsks.cz

 

  

SEKÁNÍ NA HRADĚ LIPNICE 2009

 

Hrad Lipnice nad Sázavou opět ožije prací kamenosochařů. Od 11. do 18. června se zde bude konat 3. mezinárodní kamenosochařské sympozium. Nosnou myšlenkou letošního setkání mladých kamenosochařů – studentů uměleckých škol – je ztvárnění díla na téma Ve víru času. Své sochy budou studenti vytvářet ze žuly a pískovce.

   Sympozia se zúčastní studenti Kamenosochařského střediska v Lipnici nad Sázavou, ale také studenti sochařské školy v bulharském Kuninu a Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České z Českého Krumlova. Na nádvoří hradu bude sekat do kamene i akademická sochařka MgA. Jitka Kateřina Trčková. V jednání je účast studentů ze SPŠ kamenické a sochařské v Hořicích a z rakouské sochařské školy.

   Sponzory chystaného sympozia jsou firmy Granit Lipnice s.r.o., Kámen Engineering s.r.o. Hradec Králové, Kámen Ostroměř s.r.o. a Silnice Čáslav-Holding, a.s. – lom Markovice. Na nádvoří hradu Lipnice se budou studenti potýkat s kamenem ve čtvrtek 11. 6. od 9,30 do 18,00 hod., od pátku 12. 6. do středy 17. 6. vždy od 8,30 do 18,00 hod. a ve čtvrtek 18. 6 od 8,30 do 13,00 hod. Účastníci i organizátoři se těší na vaši návštěvu.

                                                                Boleslav Dlouhý, vedoucí KS Lipnice nad Sázavou

 

 

[homepage] [časopis] [vzorník] [redakce]

Info: panota@mbox.vol.cz, © Kámen 2001 - 2007