Kámenrevuekamen.cz         homepage    časopis    vzorník    redakce

 Exkluzivní časopis pro všechny přátele kamene   

 

 

MOZAIKA 2/2010

ZA VRATISLAVEM LUDVÍKEM

Před třemi lety (KÁMEN 13, 2007, č. 1, s. 81-83) jsme přinesli rozhovor s panem Vratislavem Ludvíkem, který nedávno předtím oslavil v plné síle a duševní svěžesti pětaosmdesátiny. Teď jsme se bohužel dozvěděli, že pan Ludvík zemřel.

   Studia na vysoké škole překazila Vratislavu Ludvíkovi německá okupace – a protože mu navíc hrozilo pracovní nasazení do Říše, zapsal ho otec jako učně do strýcovy firmy K. Franc na pražském Žižkově. Strýc ho brzy vypakoval od kancelářského stolu do provozu a mladý Vráťa díky tomu poznal celou kamenickou firmu – a nejen to: naučil se ovládat všechny stroje, uměl řezat, brousit i leštit kámen, pronikl do umění montáže…

   K srdci mu však už tehdy přirostla kamenná galanterie. Když strýc umřel, řídil Vratislav jako majitel třetinového podílu celou firmu, po osvobození se však rozhodl pro samostatné podnikání a zařídil si dílnu na kamenickou výrobu v místech pozdějšího autobusového nádraží na Smíchově. Nezůstalo samozřejmě jen u galanterie – firma vyvážela do celého světa brusy z božanovského, hořického a úpického pískovce; zabývala se rovněž výrobou rotačních předmětů pro hřbitovní architekturu.

   Po znárodnění se stal pan Ludvík vedoucím michelské provozovny, produkující především deskovinu; i tam byl spokojený, úspěšný a oblíbený. Po čase ho vytáhli do největší provozovny na Zlíchov; protože měl znovu úspěch, přidělovali mu postupně další a další provozy – Radotín, Slivenec, Zbuzany, lom v pošumavských Nezdicích… A život šel dál. Před důchodem se stal vrchním inspektorem, v důchodovém věku nastoupil u osazovačů… Do opravdového důchodu odešel až v jedenasedmdesáti. I pak byl ale kdykoliv k dispozici s dobrou radou, nezvyklým řešením, vtipným komentářem.

   Bohatý život pana Vratislava Ludvíka se uzavřel. Vzpomínáme.

                                                                                                                           Jiří Blahota

                                                                                                                           

 PRAGOINTERIER NEW DESIGN 2010

23. mezinárodní veletrh nábytku, podlahovin, bytového textilu, doplňků a designu Pragointerier New Design 2010 se uskutečnil na Výstavišti Incheba Expo Praha ve dnech 11.-14. 2. 2010.

   z vystavujících subjektů se jako poslední Mohykán z oboru vyjímala firma STONE TRADE s.r.o. Praha; dalšího vystavovatele z naší branže se nám při nejlepší vůli nepodařilo najít. Doufali jsme, že si přijdeme na své při souběžné tiskové konferenci Asociace českých nábytkářů, spojené s prezentací pěti domácích nábytkářských firem (11. 2. 2010). Spoléhali jsme popravdě řečeno na jedinou z nich – ambiciózní rodinnou firmu HANÁK NÁBYTEK, a.s. Kroměříž, která proslula designově dokonalými kuchyněmi s častým využitím přírodního kamene na pracovní desku.

   Když jsme si však vyslechli vše o rozdělení výrobků firmy do dvou řad, o žhavé novince – kuchyni Elite z ohýbané dýhy, ba i o novém interiérovém studiu Hanák Forum v Čestlicích u Prahy (otevřené od března t.r.), avšak o kameni ani slovo, pochopili jsme, že onen studený únorový den není našemu oblíbenému materiálu nakloněn a bude lepší odejít nejkratší cestou domů.

   Každopádně – neklesáme na mysli a už nyní se těšíme – možná, že trochu naivně – na 24. ročník.

                                                                                                                                         (ota)

Kontakt:                                                                                                                                                                          Incheba Praha s.r.o.                                                                                  Asociace českých nábytkářů   Výstaviště 67, 170 90 Praha 7                                                                  Na Poříčí 12, 110 00 Praha 1                       Tel.: +420 220 103 498                                                                              Tel./fax: +420 222 313 640                                   e-mail: m.hollanova@incheba.cz                                                            e-mail: acn@czechfurniture.com         www.pragointerier.cz                                                                               www.czechfurniture.com                    

 

60 LET OD MATURITY

„…a je za námi dalších deset let od naší zkoušky z dospělosti!“, totiž našeho ročníku 1946-1950 na Vyšší průmyslové škole kamenické a sochařské v Hořicích v Podkrkonoší. Jsme děti z minulého století, někteří spolužáci už ale mezi námi nejsou. Tehdy nás v prvním ročníku bylo osmnáct a zdobily nás dvě studentky. Květa Vávrová školu sice ze zdravotních důvodů opustila, ale na naše šutrácké maturitní sleziny ráda přichází. Nejen ona, ale my všichni jsme milovali naši školu a ctili své kantory, kteří nás do života dostatečně vybavili odbornými znalostmi, ovládáním řemesla, ale hlavně úctou k práci.

   Ze sochařů Miroslav Rybička stále vytváří nová díla, Joska Vašek je mistr nad mistry v sekání a zlacení písma, Ing. arch. Hynek Gloser, někdejší hlavní architekt města Plzně stále, ač v důchodu, projektuje pro plzeňskou bytovou výstavbu. Václav Hlobil byl náměstkem ministra dopravy, Miroslav Kindl a Bořivoj Horák budovali dopravní spoje. Jen Jiří Voda se mezi námi cítí nesvůj. Smutně říká, že zatímco po nás pokaždé něco zůstává, on celý život jenom odstřeloval mosty, budovy, různé jiné objekty a samozřejmě i tisíce tun hornin. My Jirku utěšujeme; zdůrazňujeme nutnost jeho perfektní práce – vždyť během stovek a stovek odstřelů neměl jediný faul, těleso komínu nebo budovy nikdy nelehlo mimo přesně vykázané místo.

   Musím připomenout, že z našich maturantů byli později dva inženýři, jeden si doplnil pedagogické vzdělání a tři sochaři z pěti absolvovali AVU nebo VŠUP v Praze a Bratislavě.

   Scházíme se pravidelně každý rok v červnu a máme přátelský vztah s bývalým i současným ředitelem hořické školy. Je pro nás lichotivé, že mezi nás přicházejí a v srdečné diskusi s námi často stráví dlouhé hodiny. Ruku na srdce, nikdo z nás se totiž nemůže od kameničiny a sochařiny odtrhnout – a tak jsou vždy nové a nové důležitosti k projednání na spolužákovské i kantorské úrovni; všechno obvykle končívá společným obědem a přáním znovu se sejít, nechat se ovanout prostředím školy a oživit krásný čas studijního mládí.

   Hořice jsou pro nás městem kamenné krásy, ale také nezapomenutelnou vzpomínkou na čtyři krásné studijní roky.

                                                                                                             Josef Bohuslav Vašek

 

FOR GARDEN 2010: KÁMEN, VODA, ZELEŇ

Z hlediska profesí těsně či vzdáleně spojených s kamenem se veletrhy pro celou rodinu FOR FAMILY (pořadatel ABF, a.s.), přístupné ve dnech 18.-21. 3. 2010 v Pražském veletržním areálu Letňany, smrskly na 4. zahradní veletrh FOR GARDEN 2010.

   Zatímco jinde jste se setkali maximálně tak s kamínkem v botě, v hale č. 1 na FOR GARDEN se odbývaly pravé hody všech, kterým zachutnal kámen v přírodní nebo umělé podobě. Stojí za připomenutí, že souběžně s veletrhem se uskutečnil cyklus seminářů pod souhrnným názvem Trendy při tvorbě zahrad.

   V Praze-Letňanech jsme narazili jak na staré známé, tak na firmy, s nimiž jsme čtenáře zatím neseznámili. Do první skupiny patří Kamenolom Javorka s.r.o. Lázně Bělohrad, Norman spol. s r.o. Veleň – nebo Weiss&Wild s.r.o. Praha. Do té druhé patřil třeba ambiciózní Pražský kámen s.r.o., který pod sloganem vše kolem přírodního kamene představil návštěvníkům neuvěřitelně širokou nabídku artefaktů od kamenných koryt přes dlažbu až po sochařská díla. Patřily sem i firmy Atelier Trojani s.r.o. a Covenant zahrady a parky s.r.o. (obě z Prahy), Dátá s.r.o. přírodní kameny Horní Počernice a další. Uprostřed haly poutala pozornost velkorysá expozice Svazu zakládání a údržby zeleně; také její autoři bohatě využili přírodní kámen v kombinaci s vodou a zelení.

                                                                                                                                  (ota)

Kontakt:                                                                                                                                                                           ABF, a.s. – veletržní správa                                                                                                                      Mimoňská 645, 190 00 Praha 9                                                                                                                                            Tel.: +420 222 891 111, fax: +420 222 891 199                                                                                                                          e-mail: veletrhy@abf.cz, www.abf.cz

 

 

NOVÉ NÁRODNÍ KULTURNÍ PAMÁTKY

Osmatřicet nově navržených národních kulturních památek (NKP) rozšíří jejich celkový počet na 274. V nové kolekci zaujme laika i odborníka především pestrost prestižního seznamu.

   Přestože se názory na NKP mezi odbornou i laickou veřejností nejednou ostře liší, novému rozšíření je třeba přiznat odbornost a nápaditost. Už při zběžném pohledu zaujmou třeba děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, olomoucká vila Primavesi, Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních, barokní hřbitov ve Střílkách¹, větrný mlýn v Kuželově, park a zámek v Průhonicích, zámecký hospodářský dvůr v Zákupech, Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova, hotel Avion v Brně, klášter premonstrátek v Chotěšově, vodní elektrárna a přehrada Les Království v Bílé Třemešné, čistírna odpadních vod v Praze-Bubenči – nebo archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – Pavlově.

   V našem letmém výběru se nedostalo na všechny navržené NKP, nehledě na to, že některé z nich patří i do kategorie movitých památek (Závišův kříž ve Vyšším Brodě a další). Ne všechny samozřejmě mají ve znaku přírodní kámen, nicméně i tak se aspoň k některým z nich rádi vrátíme.

                                                                                                                                          (blah)

Poznámka:                                                                                                                                                             ¹ Viz: Štrouf, Richard: Technologický průzkum přírodního kamene z barokního hřbitova ve Střílkách. In: KÁMEN 9, 2003, č. 1, s. 30-34.

 

[homepage] [časopis] [vzorník] [redakce]

Info: panota@mbox.vol.cz, © Kámen 2001 - 2007