Kámenrevuekamen.cz         homepage    časopis    vzorník    redakce

 Exkluzivní časopis pro všechny přátele kamene   

 

 

MOZAIKA 3/2006

 

BRNĚNSKÉ STAVEBNÍ VELETRHY VE DRUHÉ DEKÁDĚ

 

   Stavební veletrhy Brno, přesněji řečeno mezinárodní stavební veletrh IBF, který před časem navázal na tradici bývalých veletrhů, ale současně začal psát úplně novou kapitolu brněnského stavebního výstavnictví, vstoupil letošním 11. ročníkem (25. – 29. dubna) do druhé dekády. Na zahájení to připomněl Jiří Škrla, ředitel společnosti Veletrhy Brno. Uplynulých deset ročníků se konalo v době konjunktury českého stavebnictví a pořadatelé i hosté vyjádřili přesvědčení, že tato příznivá situace bude pokračovat. IBF 2006 spolu s příbuznými veletrhy SHK, ELEKTRO a EDEN 3000 nabídl kontakt s 1 218 vystavovateli; dalších 166 vystavovatelů se zúčastnilo přidruženého veletrhu URBIS INVEST 2006.

   Mezi nejzajímavější doprovodné akce patřila konference Inteligentní budovy 2006, věnovaná systémové integraci v budovách i domácnostech (automatizační procesy v investiční výstavbě, zabezpečení majetku a osob, inteligentní elektroinstalace apod.), uplatňované v novostavbách i rekonstruovaných objektech (25. 4.). Jako obvykle bylo součástí Stavebních veletrhů Brno Stavební poradenské centrum, připravené ve spolupráci s ČKAIT a Svazem podnikatelů ve stavebnictví. Mohli ho navštívit všichni, kteří chtějí moderně bydlet a nevědí přesně jak na to.

   Obecnou část referátu se hodí zakončit blahopřáním firmě MAPEI, spol. s r.o. Olomouc, která dostala jednu ze tří Zlatých medailí IBF 2006 za Ultraflex S2 Mono – jednosložkové vylehčené cementové lepidlo, které má podle výroku poroty unikátní technické vlastnosti.

   Svaz kameníků a kamenosochařů ČR se představil opět v pavilonu A2 spolu s firmami Granit Holec, spol. s r.o. Kroměříž, Gramar s.r.o. Brno, Kámen Hudčice s.r.o. a Durych Norbert – Přírodní kámen Praha. Ve stejném pavilonu vystavovala firma Remmers CZ s.r.o. Říčany u Prahy, v nedalekém sousedství pavilonu A1 zase společnost Kámen Engineering s.r.o. Hradec Králové. V dalších pavilonech se rozhodně neztratily firmy Stone Trade s.r.o. Praha, MAPEI, spol. s r.o. Olomouc, HALFEN-DEHA s.r.o. Rudná, Sopro CZ s.r.o. Praha, EUTIT s.r.o. Mariánské Lázně – Stará Voda, OMYA a.s. Vápenná, Schlüter-Systems KG Iserlohn/SRN, Richter-Pizarras Vítkov, Wacker-Chemie, s.r.o. Praha nebo Cidemat Hranice, s.r.o.

   Na volných plochách brněnského Výstaviště jsme se mohli setkat s expozicemi firem  Granit Lipnice, s.r.o. Dolní Město, Sebald spol. s r.o. Skalná, Abrasiv a.s. Mladá Boleslav, Norwit s.r.o. Poděbrady, Permon s.r.o. Roztoky u Křivoklátu, Atlas Copco s.r.o. – divize CMT CE Praha a Hartl drtiče + třídiče s.r.o. Chrudim. Pozornost návštěvníků budila i skupina devatenácti výstavních stánků z Německa, mezi kterými jsme však marně hledali nějaký nám blízký sortiment.

    Stavební veletrhy Brno 2007 se konají od 17. do 21. dubna příštího roku.

                                                                                                                                 (ota)

 

Kontakt:

Veletrhy Brno, a.s.

Výstaviště 1, 647 00 Brno

Tel.: +420 541 152 888, fax: +420 541 152 889

e-mail: ibf@bvv.cz

www.ibf.cz

 

 

MŮJ DŮM, MŮJ HRAD

 

   Výstaviště Zahrada Čech v Litoměřicích hostilo ve dnech 4. – 8. května 14. ročník všeobecné stavební výstavy Můj dům, můj hrad 2006. Pořadatelem byly tradičně Výstavy spol. s r.o. Litoměřice, vystavovateli 180 firem převážně z regionu, ale i subjektů s celostátní působností. Ve spolupráci se společností ABF, a.s. se 4. a 5. května uskutečnilo regionální kolo Soutěže učňů stavebních oborů (SUSO), kde se 18 žákovských družstev ze 14 škol utkalo v soutěžních oborech zedník a truhlář.

   Mezi vystavovateli, kteří nás upoutali, zaujímal z hlediska našeho oboru výsadní postavení Svaz kameníků a kamenosochařů ČR s elegantní a vzdušnou expozicí, na níž se vedle hlavního organizátora podílely i firmy Granit Holec s.r.o. Kroměříž (kuchyňské desky ze žuly), Kamenolom Javorka s.r.o. Lázně Bělohrad (těžba a zpracování červeného pískovce), PB-Servis s.r.o. Praha-Uhříněves (obklady a dlažby z přírodního kamene), Durych Norbert – Přírodní kámen Praha (zastoupení Bellinzoni – léčba kamene), Zdeněk Skrbek – Kamenické práce Úštěk a Josef Vorel (bižuterie a dárkové předměty z kamene). Vedle toho nás zaujala expozice Stavební chemie a.s. Slaný (výroba a prodej barev a speciálních nátěrů – viz také KÁMEN 6, 2000, č. 2, s. 36-37), stánek firmy Tetram, s.r.o. Bakov nad Jizerou (stavební a dekorativní výrobky z umělého kamene), venkovní ukázka teracové dlažby firmy OMYA a.s. Vápenná (viz KÁMEN 7, 2001, č. 2, s. 48-49) a konečně obsahem i formou netradiční nabídka děčínské firmy WEISS spol. s r.o. (o její produkci přírodních čedičových sloupků a řezané čedičové dlažby viz KÁMEN 11, 2005, č. 3, s. 44-47).

                                                                                                                                    (ota)

 

Kontakt:

Výstavy spol. s r.o.                                 www.zahrada.cech.cz  

Na Vinici 13                                            Tel.: +420 416 732 863-5

412 01 Litoměřice                                   Fax: +420 416 732 877

 

 

 

 

ABF, a.s., PVA, a.s.: ZMĚNY V AKCIONÁŘSKÉ STRUKTUŘE

 

   Na tiskové konferenci, která se konala 31. května na pražském Žofíně, jsme se dozvěděli zajímavé novinky o změně vlastnické struktury ABF, a.s. a PVA, a.s. Na jiném místě tohoto čísla časopisu KÁMEN  najdete rozhovor s marketingovým ředitelem ABF, a.s. Ing. Martinem Dostoupilem, věnující se z větší části stejnému tématu. Tady přinášíme faktografii, která by mohla zajímat především ty, kteří patří mezi vystavovatele nebo návštěvníky veletrhů ABF, a.s.

   Startovní etapa Pražského veletržního areálu (PVA) v Letňanech se postupně rozvinula do několika fází modernizace a subjekt dnes soustřeďuje zhruba 65% výstavního trhu v metropoli. Areál v současnosti poskytuje 34 200 m² kryté a 6 000 m² venkovní výstavní plochy, 3 800 parkovacích míst, konferenční centrum tvořené sály pro 220 osob a rychlou bezproblémovou dopravu, která bude v brzké budoucnosti vylepšena stanicí metra v těsné blízkosti areálu.

   Ovšem i současný stav se má brzy zásadně změnit. Praha opakovaně potvrdila svoji jedinečnost pro kongresovou a veletržní turistiku; víc než 65 % obchodů se realizuje v Praze, vytváří se tam víc než 30% HDP, většina návštěvníků ČR míří do hlavního města a ruzyňské letiště se stává významným světovým leteckým uzlem. Od roku 1997 je projekt Pražského veletržního areálu strategickým záměrem hl. m. Prahy.

   Právě s cílem realizace nového výstaviště v Letňanech vstoupila 24. května 2006 do ABF, a.s., která ovládá 89 % PVA, a.s., kapitálově silná firma Capital Management Company, a.s. ABF, a.s. se tímto krokem stala členem společnosti SPGROUP, a.s. V jejím čele stojí známý podnikatel Pavel Sehnal, který vedle aktivit v tiskárenském průmyslu a pojišťovnictví (např. Slavia) investuje i do nemovitostí, realizace bytových komplexů, aquaparků – a nově tedy i do výstavnictví. Cílem nového subjektu je co nejdřív zrealizovat první etapu moderního areálu, který má poté poskytovat nejméně 40 000 m² kryté a 10 000 m² venkovní výstavní plochy.

   Cíl sladit první etapu výstavby se zprovozněním stanice metra Letňany v roce 2008 naráží zatím na nevyřešenou změnu Územního plánu Prahy.

                                                                                                                                        (red)

 

Kontakt:

ABF, a.s., Ing. Martin Dostoupil

Tel.: +420 222 891 121

e-mail: nakladatelství@abf.cz  

    

 

 

SOCHY ELLEN JILEMNICKÉ

 

   Galerie plastik na úbočí hořického vrchu Gothard, která před nedávnem hostila výstavu k 10. výročí časopisu KÁMEN, připravila pro začátek léta výstavu soch Ellen Jilemnické, uspořádanou k autorčině životnímu jubileu.

   Působivá expozice představila průřez autorčinou tvorbou. Po studiích na hořické škole a pražské AVU ji zpočátku ovlivnil pop art a zasáhla nová figurace, aby se později dopracovala ke zcela osobitému a suverénnímu výtvarnému výrazu. Nejčastějšími tématy jejích soch jsou civilnost, každodennost, banalita, groteska a sebeironie, nejčastější formou vyjádření portrét, fragment nebo torzo, nejčastějšími materiály polychromovaná sádra, keramika, ale také pískovec, jak lze také u rodačky z podkrkonošských Hořic předpokládat.

   Ellen Jilemnická zpracovává přírodní kámen s přehledem a razancí, je možné říct až chlapsky, výsledkem však bývá artefakt překvapivě snového vyznění, socha se silným žensky poetickým nábojem. Výstava v hořické Galerii plastik se uskutečnila ve dnech 26. května – 28. července 2006.

                                                                                                                   Jiří Blahota

 

Kontakt:

Galerie plastik

Gothardská 1639,  508 01 Hořice

Tel.: +420 493 622 961

e-mail: galerie@horice.org  

 

 

 

SETKÁNÍ V LOMU: EXPO MOKRÁ 2006

 

   VI. mezinárodní demonstrační veletrh strojů a zařízení pro těžební průmysl, úpravnický průmysl a stavebnictví EXPO MOKRÁ 2006 začal pouhý den před veletrhem KÁMEN HOŘICE 2006, a tak nebylo lehké stihnout oboje zahájení. Nicméně všechno klaplo – a my můžeme na základě naší návštěvy i závěrečné tiskové zprávy konstatovat, že úspěšného veletrhu se od 14. do 17. června zúčastnilo 166 vystavovatelů z celé Evropy, na které se přijelo podívat rekordních 11 tisíc návštěvníků.

   Význam veletrhu, který tradičně uspořádala Těžební unie Brno, podtrhla mezinárodní konference Těžba a životní prostředí ve střední Evropě v brněnském hotelu Holiday Inn (12. – 13. června). Jak zdůraznila ředitelka Těžební unie Mgr. Milena Šandová, téma konference nebylo zvoleno náhodně: Životní prostředí je aktuálně jednou z priorit, které těžební průmysl má. Bloky přednášek rozdělili pořadatelé podle témat 1/ těžba v posledních letech, 2/ vztah mezi těžbou a životním prostředím, 3/ těžba jako krajinotvorný faktor a 4/ dokumenty Best Available Techniques – BAT a Best Available Techniques Reference Documents – BREF, relevantní pro oblast těžby a zavádění úsporných technologií.

   Těžební unie ve spolupráci s Českou komorou architektů současně vypsala 1. ročník soutěžní přehlídky o nejlepší projekt revitalizace těžebních prostor Zelený most.

   Asi nečekáte, že vyjmenujeme všech 166 vystavovatelů. Zmíníme se aspoň o některých; v lomu Mokrá nechyběly např. firmy Atlas Copco s.r.o., divize CMT CE Praha (vrtací technika a hydraulická kladiva pro lomy), Blatenské strojírny Blatná, s.r.o. (pásové dopravníky, zásobníky, drtírny a třídírny), Gestra s.r.o. Sedloňov (štípačky na kámen), Hartl třídiče + drtiče s.r.o. Chrudim (mobilní a polomobilní drtiče a třídiče), Kool Trading spol. s r.o. Třešť (technologické linky pro kamenoprůmysl), Phoenix-Zeppelin spol. s r.o. Modletice (stroje a zařízení pro těžbu nerostných surovin, především zn. Caterpillar), PSP Engineering a.s. Přerov (čelisťové, kuželové, odrazové, kladivové a vibrační třídiče aj.), Resta s.r.o. Přerov (mobilní a semimobilní drticí a třídicí zařízení), Strojírny Podzimek, s.r.o. Třešť (zařízení pro kamenoprůmysl, pásové dopravníky) a VOLVO – stavební stroje Czech s.r.o. Praha (stavební stroje Volvo).

   Na závěr připomínáme, že celková výstavní plocha, rozdělená do dvou etáží lomu společnosti Českomoravský cement, a.s. v Mokré u Brna, byla 69 000 m².

                                                                                                                                     (ota)

 

Kontakt:

Těžební unie

Slavíčkova 827/1a, 638 00 Brno

Tel./fax: +420 545 211 014

e-mail: unie@tezebni-unie.cz

www.tezebni-unie.cz   

 

 

PRÁCE NA KŔÍŽOVÉ CESTĚ POKRAČUJÍ

 

   Projekt sochaře Vladimíra Preclíka, který vychází z dávného přání hraběte Šporka realizovat v Kuksu křížovou cestu jako symbol usmíření, úspěšně pokračuje. Vloni vytvořili čtyři čeští sochaři čtveřici různých pohledů na Ježíšovo utrpení a vzkříšení, letos v létě je vystřídali další.

   Skulptury z hořického pískovce vznikají v přívětivém prostředí lomu společnosti Kámen Ostroměř, s.r.o. v Podhorním Újezdě. Právě tam jsme se před prázdninami zajeli podívat, abychom vás do uzávěrky časopisu mohli seznámit s dílčími výsledky rozbíhajícího se projektu. Na připojených fotografiích představujeme dvě ze čtyř loňských prací – pískovcové objekty Ivana Jilemnického (vlevo) a Jana Koblasy.

                                                                                                                                            (blah)

                                                                                                                            Foto J. Blahota.

Kontakt:

Kámen Ostroměř, s.r.o.

Nádražní 414, 507 52 Ostroměř

Tel.: +420 493 654 350, fax: +420 493 654 360

e-mail: info@piskovce.cz, www.piskovce.cz

 

 

 

VYVRCHOLENÍ SEZÓNY: KÁMEN HOŘICE 2006

 

   Mezi kameníky oblíbená výstava kamenických strojů, kamene, kamenických výrobků a technologií KÁMEN HOŘICE 2006 se uskutečnila od 15. do 17. června. Ve svém školním areálu ji uspořádala Střední průmyslová škola kamenická a sochařská v Hořicích spolu se spolupořadatelem Městem Hořice a Svazem kameníků a kamenosochařů ČR v roli odborného garanta.

   Pátý ročník přehlídky byl slavnostně zahájen v památné školní knihovně, která připomíná bohatou, 122 let trvající historii tohoto školního zařízení, jedinečného v celé Evropě. Náměstek předsedy pro báňsko-technickou sekci Českého báňského úřadu Ing. Andrej Blažko předal řediteli SPŠKS Ing. Václavu Moravcovi Zlatou plaketu Českého báňského úřadu za rozvoj oboru.

   Perlou mezi zahajovacími ceremoniály bylo slavnostní odhalení třetinového modelu Obřího trpaslíka, o kterém píšeme v následujícím příspěvku. Součástí výstavy byla už tradičně výstava školních prací, řada nezapomenutelných setkání absolventů hořické školy, aukce školních výrobků, soutěž o nejlepší exponát a expozici, stejně jako další vydařené akce – společenský večer v areálu školy, kamenická zábava v hořické restauraci Bystřice, kyvadlová doprava mezi výstavním areálem a firmou Kámen Ostroměř, s.r.o., která nabídla desítkám zájemců pohled do výrobního střediska v Ostroměři i do proslulého pískovcového lomu v Podhorním Újezdě, doprovozený odborným výkladem…

   A co bylo k vidění ve výstavním areálu? Na 5. ročníku hořické výstavy se (v abecedním pořadí) představily firmy AQUA obnova staveb s.r.o. Praha, BOUDA  Commercio Unhošť, DBCZ a.s. Praha, DIA-NA HK s.r.o. Hradec Králové, EURO MASIV s.r.o. Pelhřimov, GRANIT LIPNICE s.r.o. Dolní Město, GRANO Skuteč spol. s r.o., HUDDY DIAMONDS s.r.o. Praha, IMESTA spol. s r.o. Dubá/Dřevčice, Ing. Jaromír Sál Hořice, Ing. Zdeněk Stuna GOLEM Hradec Králové (se spoluvystavovatelem DIADOR s.r.o. Moravská Třebová), Pavel Jansa Kostelec nad Orlicí, KALUMA s.r.o. České Budějovice, KÁMEN ENGINEERING s.r.o. Hradec Králové, KÁMEN OSTROMĚŘ s.r.o., Kamenictví Man Hořice, KASPE a.s. Pelhřimov, KOPŘIVA Praha s.r.o., LODOS CZ s.r.o. Opočno, MARMI LANZA s.p.a. Verona/Itálie, Martin Tejral Praha (se spoluvystavovatelem UNIMAN Engliš s.r.o. Rovečné), Max Bögl&Josef Krýsl Dobřany u Plzně, METAL GRANIT spol. s r.o. Letovice, Miroslav Drozd Lipov, Pavel Novotný Jičín, Okrašlovací spolek RAŠÍN Hořice, OTA SERVIS – časopis KÁMEN Praha, PROFES spol. Baška, PŘÍRODNÍ KÁMEN s.r.o. Praha, RNDr. Milan Blaha – ELGEO Moravská Třebová, SEBALD s.r.o. Skalná, Svaz kameníků a kamenosochařů ČR Praha (se spoluvystavovateli AKEMI Zadní Třebáň, GRANIT HOLEC s.r.o. Kroměříž, HOKR s.r.o. Pardubice, KAMENOSOCHAŘSTVÍ A RESTAURÁTORSTVÍ PÁNEK Říčany u Prahy,

PB-SERVIS Praha a Zdeněk Skrbek – KAMENICKÉ PRÁCE Úštěk), VAŇKÁT CZ, s.r.o. Praha, WEHA CZ s.r.o. Pelhřimov.

   Na tomto místě se sluší dodat, že za nejlepší kamenický stánek byla oceněna firma METAL GRANIT spol. s r.o. Letovice, za nejlepší kamenický výrobek systém kotvení velkoformátových  pískovcových desek na zadem větrané fasády firmy KÁMEN ENGINEERING s.r.o. Hradec Králové, za nejlepší strojírenský výrobek kompatibilní fréza firmy WEHA CZ s.r.o. Pelhřimov; stejná firma získala současně ocenění za nejlepší strojírenský stánek.

   Jak v expozici Svazu kameníků a kamenosochařů ČR, tak na svazové valné hromadě, konané v pátek 16. června, byla značná pozornost věnovaná propagaci evropské ochranné známky PŘÍRODNÍ KÁMEN, kterou jsme se v časopise KÁMEN zabývali už několikrát (viz např. rozhovor s předsedou S KaK Ing. Jiřím Holcem, KÁMEN 11, 2005, č. 2, s. 42). Zdá se, že postavení tohoto loga se v rámci celé Evropy upevňuje a že se brzy stane dobrým a nepostradatelným vodítkem pro zájemce o výrobky ze skutečně přírodního kamene.

   Vedle provozních a organizačních záležitostí (pozor, sídlo Svazu změnilo adresu, nikoliv však telefonní číslo – viz kontakt), se valná hromada stala svědkem tradičního udílení nových cechovních listů. Cechovní list č. 10 převzala firma FOIT KAMENICTVÍ, s.r.o. Praha, cechovní list č. 11 firma KAMENICTVÍ JINDŔICH ŠPÍREK z Hostivic. Čestné cechovní listy za celoživotní práci v kamenoprůmyslu a věrnost oboru byly poté uděleny Jiřímu Brdkovi (nar. 1939) z Manělovic, Jiřímu Lukešovi (1939) z Hradce Králové, Janu Pokornému (1939) z Prahy, Josefu Hrůzovi (1939) z Liberce, Vladislavu Brabcovi (1939) z Krhanic, Janu Hencovi (1940) z Mukařova-Žernovky a Vladimíru Petrákovi (1940) z Prahy. V souvislosti s posledně jmenovaným připomínáme rozhovor o kamenické hrdosti a dobré ceně, který jsme otiskli v časopise KÁMEN 10, 2004, č. 3, s. 46-49. Na závěr dodejme, že do dnešního dne udělil S KaK celkem 11 cechovních listů a 67 čestných cechovních listů.

   Několik diskusních příspěvků, např. vystoupení Ing. Karla Duška z Kámen Engineering, s.r.o. Hradec Králové – nebo Ing. Zdeňka Knedly z Granitu Lipnice s.r.o. Dolní Město, se zabývalo kritickou situací v souvislosti s dovozem levných asijských materiálů a výrobků, jiné (např. Bohumila Chomouta) se dotkly problematiky odborného školství nebo (v případě Ing. Jiřího Holce, předsedy S KaK) činnosti EUROROCu, další (Ing. František Žoček z Kamenolomu Javorka s.r.o. Lázně Bělohrad) seznámil účastníky valné hromady s novou formou tzv. klastrů (viz KÁMEN 12, 2006, č. 2, s. 1-9). To vše jsou však témata na samostatné články, nikoliv na krátký referát. Tak tedy sbohem a šáteček. A na shledanou na výstavě KÁMEN HOŘICE 2008.

                                                                                                                         Jiří Blahota

 

Kontakt:

Svaz kameníků a kamenosochařů ČR                        Střední průmyslová škola kamenická a sochařská

Elišky Krásnohorské 8, 110 00 Praha 1                      Husova 675, 508 01 Hořice v Podkrkonoší

Tel.: +420 224 930 986                                                   Tel.: +420 493 623 226, fax: +420 493 623 177

e-mail: mail@kamenici.cz                                             e-mail: info@spsks.cz

www.kamenici.cz                                                           www.spsks.cz     

 

 

 

MINIATURA OBŘÍHO TRPASLÍKA

 

   V den zahájení výstavy KÁMEN HOŘICE 2006, tedy 15. června L.P. 2006 blahé paměti, byla na školní zahradě za hojné účasti obecenstva odhalena tříapůlmetrová miniatura Obřího trpaslíka, která je tvořena (stejně, jako bude tvořen 3x větší originál) ze 48 pískovcových bloků. Autorem návrhu je akademický sochař Kurt Gebauer, profesor VŠUP v Praze – a investorem Okrášlovací spolek Rašín, o.s.

   Ten, kdo se bude chtít podílet na vybudování monumentu při silnici I/35 nedaleko Hořic v Podkrkonoší, si může vybrat jeden z bloků a tento zakoupit. Telefonický a internetový kontakt jest uveden na konci příspěvku. Na vlastní oči pak mohou zájemci spatřit tento malý velký zázrak z hořického pískovce na Malostranském náměstí v Praze, kam byl přemístěn po hořické výstavě.

   Dodejme, že hořické slavnostní odhalení se neslo v duchu nejlepších tradic života spolkového a zastínilo jiné události veřejné, vleklé pokusy o ustavení vlády této země nevyjímajíc.

                                                                                                                                       (ota)

                                                                                                                     Foto J. Blahota.

Kontakt:

Okrášlovací spolek Rašín

Rašín 32, 508 01 Hořice

Tel.: +420 493 696 501, +420 724 170 037

www.obritrpaslik.cz (stažení textu smlouvy o smlouvě budoucí)

 

------

starší mozaiky

 

[homepage] [časopis] [vzorník] [redakce]

Info: panota@mbox.vol.cz, © Kámen 2001 - 2007