Kámenrevuekamen.cz         homepage    časopis    vzorník    redakce

 Exkluzivní časopis pro všechny přátele kamene   

 

 

Sumář 2/2007

 

GRANIT LIPNICE s.r.o., Dodavatel výrobků z nejkvalitnějších českých žul a pískovců

   Granit Lipnice s.r.o. je jedním z největších českých producentů stavebního, průmyslového a interiérového kamene. Těží a zpracovává čtyři druhy kvalitních žul – šedou žulu z lomu Lipnice, šedou a žlutou žulu z lomu Dolní Březinka a šedou jemnozrnnou žulu z lomu Pavlov. Těží a zpracovává rovněž dva východočeské špičkové pískovce – arkózovitý pískovec z Božanova a křemenný pískovec z Libné. Vlastní dva zpracovatelské závody a tři obchodní střediska – v Praze, Hradci Králové a v Teplicích v Čechách. Sídlo společnosti je v Dolním Městě č. 293.

 

Václav Rybařík, Kámen v dějinách Karlova mostu v Praze

   Autor je přední odborník na české stavební a dekorační kameny a v článku se zabývá přírodními materiály, z nichž byla provedena stavba i pozdější opravy Karlova mostu.

9. července totiž uplyne 650 let od chvíle, kdy císař Karel IV. položil základní kámen ke stavbě druhého pražského kamenného mostu, neboť ten první – Juditin – z let 1158-1172 byl stržen povodní. Druhým dobrým důvodem k publikování studie je nadcházející generální rekonstrukce, jež bude provedena bez omezení pěšího provozu na mostě, který každoročně navštěvují statisíce turistů z celého světa.

 

KAMENICTVÍ MIROSLAV ZMEŠKAL, Rád se dívám lidem zpříma do očí

   Rozhovor s majitelem kamenické firmy z Medlova poblíž Uničova (severní Morava), kterou charakterizuje rozvinutá a dokonale zorganizovaná výroba originálních pomníků, rozsáhlá stavební výroba, realizace krbů, ale také restaurování pomníků, památníků a drobných kamenných památek sakrálního charakteru. Pan Zmeškal si potrpí na solidní jednání a korektní obchodní vztahy.

 

LOM ŽERNOVKA s.r.o., S elegantně zabarvenou žulou ve štítu

   Žula z lomu Žernovka u Mukařova nedaleko Prahy má obvyklé vlastnosti českých žul, je středně zrnitá a hodí se na všechny běžné kamenické práce a výrobky. Navíc má však efektní růžové zabarvení, které způsobuje její značnou oblibu mezi zákazníky. Zvláště oblíbené jsou velké i malé kostky, mozaika a zahradní nášlapové kameny.

 

KAMENOSOCHAŘSTVÍ DVOŘÁK & SYN, Kámen i teraco pod střechou nové provozovny

   Nový areál kamenosochařství se nachází na okraji starobylého města Telč, které bylo v roce 1992 zapsáno spolu s Prahou a Českým Krumlovem do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Rodinná firma vybudovala za značných obětí novou provozovnu, vybavenou stroji firmy WEHA, a to i prostřednictvím evropského fondu SROP. Zvláštností firmy je skutečnost, že vedle rozsáhlé kamenické výroby a prodeje přírodního kamene z celého světa se stále ještě zabývá výrobou teraca. I v kamenickém kraji je totiž o ně zájem a navíc to patří k rodinné tradici, vždyť teraco vyrábí ve firmě už třetí generace.

 

KH STONE s.r.o., Ráj valounů, oblázků a zahradních dlažeb

   Firma z okolí Kutné Hory, která má sklad a prodejnu v Nových Dvorech, nabízí značné množství valounů, oblázků a dalších kamenů pro zahradní architekturu. Firma začínala rekonstrukcí kamenných zdí a historických staveb v Kutné Hoře, ale nyní se soustředila na kamenné doplňky zahradní zeleně, kamenné solitéry, realizaci jezírek a umělých vodopádů. Její specialitou jsou rozměrné nahnědlé říční valouny, a také obklady a dlažby luxusních interiérů z drobných oblázků podle starých italských vzorů.

 

KAMENICTVÍ TAGRAS spol. s r.o., Od kamenických prací k dodávkám polotovarů

   Kamenictví TAGRAS v jihočeském Táboře patří firmy střední velikosti, které zabezpečují kamenickou produkci a polotovary pro široký okruh okolních drobných kameníků. Zabývá se zpracováním žul, mramorů a pískovců, a to jak tuzemských, tak dovozových. Je typem firmy, na kterou směřují dotazy našich odběratelů – stavařů, architektů, drobných investorů i obyčejných zákazníků, kteří mají na srdci třeba jen výrobu nebo opravu pomníku. 

 

Bohumil Březnický, Kameníci drželi vždycky pospolu

   Galerii portrétů významných osobností kamenické generace 2. poloviny 20. století pokračuje rozhovorem redakce s Bohumilem Březnickým (nar. 1929), bývalým generálním ředitelem Československého kamenoprůmyslu. Pan Březnický vzpomíná na žulové lomy na rodném Blatensku (okolí Blatné), na učňovská léta v lomu Paštiky, na studia na kamenické a sochařské škole v Hořicích – i na svoji dlouhou profesionální dráhu. Pamětník pracoval ještě dlouho po šedesátce a do plného důchodu odešel teprve před třemi lety.

 

Jiří Blahota, Básník z kamenné věže

   Krátký článek je vzpomínkou na amerického básníka Robinsona Jefferse, který si vlastníma rukama postavil svoje kamenné sídlo – Dům na útesu (Tor House) a proslulou Jestřábí věž (Hawk Tower) na skalnatém útesu na jih od San Franciska. Zde, v malé místnosti s výhledem na hladinu oceánu a maják na mysu Sur, pak vznikly všechny jeho nejznámější básnické eposy (Mara, Hungerfield, Cawdor aj.). Jeffers, především za totality mimořádně oblíbený mezi českými čtenáři, se narodil před 120 lety.

 

Petr Štěpánek, Kámen v Tule – sídle Rákosových lidí

   Toltékové (tolteca znamená rákosoví lidé) byli původně směsicí středoamerických barbarských národů, kteří se později stali dědici teotihuacánské kultury. Rozkvětu dosáhli v letecg 856-1250 po Kr., kdy měli čilé styky s celou střední Amerikou. Halvní město Tula (Tollán) bylo založeno roku 752 a vzkvétalo až do 12. stol. Protože bylo pzději násilně zničeno, zachovaly se jen zbytky impozantních obřadních staveb – především severní pyramida, korunovaná tzv. Chrámem Jitřenky. Zde se zachovala řada bazaltových pilířů, reliéfů – a především pověstná socha boha deště Chacmoola s mísou na obětiny, která svým tvarovým napětím ovlivnila i jednoho z největších sochařů 20. století Henryho Moora.

 

Bohumil Teplý, Není lešení jako lešení

   Městu Olomouc dominuje jižní věž dómu sv. Václava, která je se svými 100,73 metry nejvyšší na Moravě. Novogotická úprava dómu z let 1883-1891 je dílem architekta Gustava Merrety. Havarijní stav pláště dómu si vyžadoval generální opravu, navíc donedávna nebyly odstraněny ani škody, které vznikly ostřelováním dómu za druhé světové války. Krátký příspěvek se zabývá originální konstrukcí lešení, kterou si náročná rekonstrukce vyžádala. Unikátní byla jak výška, tak váha konstrukce, kterou vytvořila firma Pavelka ČR, a.s. z Kroměříže.

 

Zdeněk Salzmann, O kamenu jako slovu (3)

   Autor, význačný český lingvista a antropolog, žijící trvale v USA, se v posledním ze série takto nazvaných krátkých příspěvků zabývá slovem kámen a jeho odvozeninami v zeměpisném kontextu. Zkoumá rovněž, jak se toto slovo vyskytuje v místních jménech sídlištních celků.  

 

TESERA v.o.s., Pozvání k novému soustruhu

Firma Tesera v.o.s. z Českých Budějovic oslaví letos 15 let existence. Nositelka certifikátu jakosti ISO 9001 z roku 2001 budila vždy pozornost širokým záběrem výroby, množstvím zpracovávaného kamene a technologickým vybavením, k němuž nedávno přibyl automat se soustruhem na výrobu sloupů, kuželek a dalších rotačních předmětů. V poslední době firma intenzivně usiluje o proniknutí na rakouský a německý trh.

 

MŠENSKÉ PÍSKOVCE, spol. s r.o., Skalní útvary pro zahradní celky

Od „kamenného programu“ z roku 1991 přešla firma Mšenské pískovce, spol. s r.o., disponující jedinečným pískovcem, těženým ve Mšeném-lázních, ke komponovaným zahradním realizacím z přírodního kamene, napodobujícím celé skalní výchozy i s kamennou sutí, pískem a vodním živlem. Firma pískovec dobývá a zpracovává výhradně vysokotlakým vodním paprskem.

 

PŘÍRODNÍ KÁMEN s.r.o., Dlouholeté zkušenosti a dobré jméno

Firma se specializuje na broušení a renovace kamenných dlažeb a schodišť za použití osvědčených produktů firmy Bellinzoni. Je stabilním partnerem hotelových a obchodních řetězců, ale i kamenických firem, které se specializují na pokládku dlažeb z přírodního kamene.

 

REMMERS CZ s.r.o., Cílená konzervace přírodního kamene ve stavebnicovém systému Funcosil KSE

Firma Remmers CZ s.r.o. je dlouholetým a osvědčeným partnerem řady špičkových českých restaurátorů při aplikaci systému Funcosil pro restaurování a konzervaci zvětralých minerálních ploch, který je založen na esteru kyseliny křemičité.

 

DELTA INDUSTRIE, spol. s r.o., Ochrana a impregnace minerálních podkladů

Firma z Uherského Brodu má široký záběr, který se částečně dotýká i ochrany přírodního kamene. Jedná se především o hloubkové penetrační nátěry a silikonové emulze k impregnaci minerálních podkladů, stejně jako hydroizolační tmely.

 

starší sumáře

 

[homepage] [časopis] [vzorník] [redakce]

Info: panota@mbox.vol.cz, © Kámen 2001 - 2007