Kámenrevuekamen.cz         homepage    časopis    vzorník    redakce

 Exkluzivní časopis pro všechny přátele kamene   

 

    

Sumář 3/2014

 

 

Jiří Kotrba - STROJÍRNY PODZIMEK s.r.o., Vodní cesty, zakletá česká princezna

Článek hodnotí neuvěřitelné české více než stoleté zdráhání vybudovat vodní kanál Dunaj-Odra-Labe, který by vedle dopravní funkce plnil řadu dalších důležitých úkolů a navázal by na síť okolních evropských vodních cest.

 

Václav Rybařík, Pražské kamenné kašny, fontány a pítka II.

Tentokrát se autor zaměřuje na zbývající katastrální území pražské památkové rezervace, tj. Nové Město, Malou Stranu a Hradčany.

 

Zdeněk Salzmann, O kamenu jako pomníku

Autor, významný český antropolog a lingvista, žijící od roku 1947 v USA, upozorňuje na souvislost mezi kamenem, pomníkem a náhrobkem ve slovnících i v próze.

 

Josef Moravec, Devátá výstava KÁMEN HOŘICE 2014

Ředitel Střední průmyslové školy kamenické a sochařské hodnotí 9. ročník kamenické výstavy, tentokrát spojené s oslavami 130. výročí založení školy a 100. výročím odhalení hořického pomníku Mistra Jana Husa od sochaře Ladislava Šalouna.

 

Jan Zavřel, Kámen, tentokrát prubířský

Autor článku, člen redakční rady časopisu KÁMEN, zkoumal v roce 2000 drobný kamenný předmět, jeden z nálezů archeologického výzkumu na Novém Městě pražském. Ukázalo se, že jde o první identifikovaný středověký prubířský kámen v českých zemích, určený k testování zlatých i jiných kovových výrobků.

 

Jiří Slouka, Kamenné kříže (V.): Kříže a takzvané megality

V době příchodu křesťanství do českých zemí byly pohanské modly nahrazovány kříži nebo byly transformovány do tvarů křížů. Jednalo se mimo jiné o objekty, které ne zcela správně označujeme jako megalitické, především o menhiry.

 

Jiří Traxler, Vzpomínky kameníků z Doudlebska (2)

Druhá část vzpomínek jihočeských kameníků, jak je před časem zaznamenal etnograf Karel Hluboček a k tisku připravil člen redakční rady časopisu KÁMEN  Jiří Traxler.

 

GRANIT LIPNICE s.r.o., Vysoká kvalita a velká kapacita výroby

Granit Lipnice s.r.o. je jednou z největších a nejúspěšnějších těžařských a zpracovatelských firem v ČR. Blokovou těžbou dobývá jakostní žuly a pískovce na pěti lokalitách, má pět provozů pro hrubou kamenickou výrobu a dva pro ušlechtilou. Zaměstnává zhruba 200 lidí.

 

REMMERS CZ s.r.o., Ing. arch. Jan Soukup (ATELIER SOUKUP s.r.o.), Budoucnost neexistuje bez minulosti

Ing. arch. Jan Soukup je známým architektem a projektantem z Plzně, držitelem mnoha domácích i zahraničních ocenění - a od založení svého ateliéru úzce spolupracuje s firmou REMMERS CZ s.r.o.

 

SEVERE s.r.o., Kámen je nadčasový materiál

Společnost  SEVERE s.r.o. je dceřinou firmou italské společnosti Dalle Nogare a letos si připomíná deset let úspěšného působení na českém trhu. Prodejní sklady v Čestlicích u Prahy a v Grygově u Olomouce patří k nejmodernějším v republice a nabízejí nepřeberné množství desek přírodního kamene.

 

BOHUMIL PÁNEK - KAMENOSOCHAŘSTVÍ-RESTAURÁTORSTVÍ, Otisky rukou generací kameníků

Restaurátorská firma pracuje 10 let na opravách katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě, ovšem šéf firmy působí v areálu Hradu již od roku 1988 (nejdříve se svým otcem Bohumilem Pánkem starším, od roku 2001 pak samostatně). Má za sebou mimo jiné ošetření poloviny ze 14 opěrných sloupů a zhruba stejný počet oken.

 

OMEGA 99 spol. s r.o., Zůstaneme u exaktních realizací

Firma je specialista na lité teraco, teracové prefabrikáty, opravy a repase historických teracových podlah a na pemrlovaný nebo broušený interiérový umělý kámen. Provedla  desítky úspěšných realizací v Praze i mimo metropoli.

 

HRDINA&ČESKÉ PÍSKOVCE s.r.o., Estetická úroveň a řemeslná kvalita

Specialista na zahradní kuchyně, venkovní krby a kamenné pece z kvalitního českého pískovce. Jako jediná v ČR nabízí tato firma kompletní servis při návrhu, stavbě a používání zahradních kuchyní.

 

IMESTA, spol. s r.o., Nejen o sanaci vlhkého zdiva

Firma působí na trhu téměř 25 let a zapsala se v oboru stavební chemie účinným a stále zdokonalovaným systémem sanace vlhkého zdiva, ale i impregnacemi na kámen, fasádními barvami, přípravky pro restaurátory a zpevňovači kamene.

 

EURO MASIV s.r.o., Vkládaný leták s nabídkou mostových, blokových a lanových pil, brousicích ramen a brusek z produkce známého výrobce strojů pro opracování kamene z Pelhřimova

Petr Štěpán, Sochař Aleš Veselý a kámen

Sochař, kreslíř, tvůrce koláží, instalací a land artu Aleš Veselý je fascinován syrovým, neopracovaným kamenem, který se pro něho stal nepostradatelným sochařským materiálem. Sochař kámen zapojuje do svých industriálních a přírodních koncepcí.

 

Ladislav Číp, Bratislavský hrad a čeští kameníci

Autor jako přímý účastník oprav bratislavského hradu vzpomíná na součinnost všech aktérů kamenického řemesla při rekonstrukci hradního objektu v poválečných letech.

 

Bohumil Teplý, Světlo a sochařství

Člen redakční rady časopisu KÁMEN, sochař doc. Bohumil Teplý hodnotí fenomén světla při tvorbě kamenné sochy i při její instalaci v galerijním prostoru.

 

Petr Pauliš, Jesenické dolování

Článek se zabývá rozvojem rudního hornictví v Jeseníkách, jež se datuje do 2. poloviny 13. století a je situováno do Zlatých Hor (Cukmantlu). Později se rozšířilo do okolí Jeseníku, Horního Města, Bruntálu, Šternberku, Horního Benešova a Malé Morávky.

 

Václav Rybařík, Kamenná díla sochaře Bohumila Kafky

Známý český sochař Bohumil Kafka není jen autor monumentálního jezdeckého pomníku Jana Žižky (Praha-Vítkov) z bronzu, ale i řady děl, která byla reprodukovaná v kameni.

 

Drahomíra Březinová - Barbora Dudíková Schulmannová, Sochař Vilím Amort a jeho dílo na Olšanských hřbitovech

Autorky seznamují čtenáře hlavně se sochařovou funerální tvorbou, například s pomníkem rodiny Amortovy, rodiny Rottovy - nebo s několikrát přepracovaným náhrobkem malíře a grafika Luďka Marolda.

 

GALERIE: Sochařský park na hořickém Gothardu (14)

V roce 1998 přijeli do Hořic na mezinárodní sochařské sympozium jen dva čeští sochaři - Michal Blažek a Daniel Klose, zatímco dva zahraniční účastníci se na poslední chvíli omluvili. Sympozium se tak onen rok stalo početně nejmenším v celé své historii.

 

Alexander Hejl, Stavba pomníků pro padlé československé vojáky na území Ruska 1918-1920 (11)

V závěrečném díle mapuje autor stavbu pomníků padlým legionářům v Kansku Jenisejském, Polovině, Kultuku, Nikolsku Ussurijském, Spasském - a konečně ve Vladivostoku, kde i dnes stojí obnovený pomník na Čs. válečném hřbitově. Ten je součástí tzv. Mořského hřbitova.

 

Jiří Traxler, Písně uliček, pavlačí a zapadáků (5)

I v tomto posledním díle se autor zabývá tzv. pololidovými písněmi, na které se dlouho hledělo jako na úpadkové. Přitom právě ony jsou odrazem romantických postojů k životu a k umění.

 

  

 

 

[homepage] [časopis] [vzorník] [redakce]

Info: panota@volny.cz, © Kámen 2001 - 2014