Kámenrevuekamen.cz         homepage    časopis    vzorník    redakce

 Exkluzivní časopis pro všechny přátele kamene   

 

 

Sumář 3-2010

SEVERE spol. s r.o., Komfortní nákup deskoviny v Grygově u Olomouce

Firma otevřela nový prodejní sklad v Grygově u Olomouce, který je podle mínění odborníků největší, nejhezčí a nejmodernější v republice. Nabídka specifikuje moravská specifika a nabízí především žulu na pomníky i stavební výrobu, ale také mramory, travertiny a onyxy vysoké kvality. Firma rovněž nově zastupuje firmu Cosentino, která vyrábí špičkový umělý kámen Silestone.

Zdeněk Salzmann, O kamenech (s omluvou kamenům)

Příspěvek etnologa a jazykozpytce světového jména, žijícího v USA, se zabývá nepěknou lidskou činností spojenou s kameny – kamenováním. Zkoumá historické kořeny tohoto jevu i jeho současný stav.

Václav Rybařík, Kamenná sochařská díla bratrů Josefa a Emanuela Maxových

Bratří Maxové byli nejvýznamnějšími a nejproduktivnějšími sochaři českých zemí ve 2. třetině 19. století. Používali tvrdý nehvizdský pískovec, takže jejich sochařská díla se zachovala prakticky bez porušení.

Jiří Blahota – Bohumil Teplý, KÁMEN HOŘICE 2010 v tropickém počasí, Přednášky na výstavě KÁMEN HOŘICE 2010

Články hodnotí letošní úspěšnou výstavu v areálu hořické Střední průmyslové školy kamenické a sochařské a také přednášky, které se v jejím rámci uskutečnily.

Jiří Traxler, Motivy kamene a kameníka v moravských lidových písních

Moravské lidové písně spojené s kamenem nepocházejí jen od kameníků, ale i řemeslníků, sedláků, mlynářů a dalších profesí. Hudební stránka moravských písní o kameni nemá svoji zvláštní ustálenou podobu; ta se odvíjí od jejich žánrové příslušnosti.

Emil Edgar (ARCHIV), Vznik průmyslu kamene na Světelsko-Lipnicku

Archivní článek z časopisu KÁMEN z roku 1924 popisuje počátky kamenoprůmyslu v chudé a původně výhradně zemědělské oblasti v okolí Světlé nad Sázavou a Lipnice. Tamní zpracování kamene je od počátků spojeno se jmény Šterzinger, Uherek, Schlesinger, ale především Mahler a Podpěra. Díky těmto podnikavým mužům zaměstnával zdejší kamenoprůmysl před první světovou válkou 500 lidí a zásoboval žulou Prahu, Vídeň a další města.

PRAŽSKÝ KÁMEN s.r.o., Vše kolem přírodního kamene

Firma PRAŽSKÝ KÁMEN s.r.o. je soběstačná v dovozu kvalitních a přitom cenově přístupných přírodních kamenů z celého světa, hlavně z Turecka, Chorvatska, Bulharska, Makedonie, Číny, Indie a dalších zemí. Je proslulá atypickými realizacemi ve spolupráci s předními architektonickými ateliéry.

PŔÍRODNÍ KÁMEN s.r.o., Nabídek, nápadů a aktivit na rozdávání

Firma patří mezi vyhlášené specialisty na broušení a leštění mramorových, žulových a teracových podlah, stejně jako na restaurování a krystalizace podlah mramorových a vápencových. Tradičně zastupuje v ČR výrobce chemie na kámen Bellinzoni a nově také výrobce strojů na broušení a leštění podlah Klindex.

ZAHRADNÍ ARCHITEKTURA TÁBOR s.r.o., Zakládání mlatových povrchů a jejich údržba

Článek poodkrývá tajemství bezchybného zakládání mlatových cest, na které je firma vyhlášeným odborníkem. Má na kontě takové realizace jako Valdštejnskou zahradu, parkový areál Vyšehradu nebo zahradu Černínského paláce v Praze, ale i desítky dalších parkových a zahradních úprav po celé republice. Rozhovor se okrajově dotýká i problematiky tzv. mechanicky zpevněného kameniva, o jehož výrobě časopis KÁMEN před časem psal.

Jindřich Martinák, Používám ucelenou řadu produktů firmy REMMERS

Rozhovor s prostředním členem restaurátorské rodiny z Uherského Hradiště, akademickým sochařem a restaurátorem Jindřichem Martinákem, mapuje jeho nejdůležitější práce, např. restaurování jedinečného barokního hřbitova ve Střílkách. Popisuje rovněž restaurátorovy zkušenosti s produkty firmy REMMERS na ošetření a ochranu kamene.

KAMENOPRŮMYSL PLZEŇ s.r.o., Dvacet let prvotřídní práce s kamenem

Firma se vyznačuje profesionálně odvedenou prací na zakázkách a užitím špičkových materiálů, které přispívají k exkluzivitě jejích realizací. Kromě řady interiérů a exteriérů rodinných sídel má za sebou například podíl na rekonstrukci plzeňského náměstí Republiky nebo Kinského zahrady v Praze. Kamenoprůmysl Plzeň s.r.o. si letos připomíná 20 let úspěšné činnosti.

KAMENICTVÍ HYNEK KARÁSEK, Solidní firmy se najdou v každém regionu

Pan Hynek Karásek působí ve Frýdku-Místku a vedle hřbitovní architektury se zabývá schody, parapety, dlažbou, obklady, kuchyněmi a koupelnami. Práce s konglomerovaným kamenem už zanechal, stále se však vedle přírodního kamene věnuje teracu – např. výrobě městského mobiliáře inspirovaného návrhy Josipa Plečnika pro Lublaň.

Blanka Šreinová, Vulkanismus aneb Země žije

Třetí článek autorky, vztahující se k výstavě Příběh planety Země v Národním muzeu v Praze, na jejíž přípravě se Blanka Šreinová podílela. Tentokrát se zbývá sopečnou činností, která se v poslední době opět stává tématem diskuse široké veřejnosti.

GALERIE: Sochařský park v Hořicích (3)

Třetího ročníku mezinárodního sochařského sympozia v Hořicích v roce 1968 se zúčastnili Jo Oda (JAP), Hubert Dalwood (GB), Miloslav Hájek (CZE), Miroslav Vystrčil (CZE), Ivan Avoscan (FR), Lorenzo Sguanci (IT) a Roland Dinel (CAN). Také oni vytvořili pozoruhodné pískovcové objekty; brzy po sympoziu (21. srpna 1968) se Československo stalo obětí okupace armádami pěti socialistických zemí.

Petr Pauliš, Špannělský Almadén – město postavené na rtuti

Na jih od Madridu leží nevelké město Almadén (7500 obyvatel), které bylo stovky let centrem těžby rud rtuti a obchodu s tímto vzácným artiklem. Odhaduje se, že zdejší revír poskytl zhruba třetinu celosvětové produkce rtuti.

Drahomíra Březinová – Barbora Dudíková Schulmannová, Umělecky cenné hrobky na Novém židovském hřbitově (4)

Autorky se tentokrát zabývají zajímavou funerální tvorbou Leopolda Ehrmanna, pražského architekta, absolventa pražské německé techniky. Ehrmann proslul hlavně stavbami a přestavbami synagog v pražských čtvrtích Smíchov a Karlín.

(blah), Kámen v Národním muzeu a na Václavském náměstí

Vycházka připravená Českou geologickou službou a Českou geologickou společností se zaměřila především na historickou budovu Národního muzea v Praze (1891), která se z hlediska použití přírodních i umělých kamenů stala nejvýznamnější českou stavbou 19. století.

Kauza Karlův most

Výběr tiskových materiálů, charakterizujících a hodnotících současnou kontroverzní opravu národní kulturní památky Karlův most v Praze, která vzbudila rozsáhlou vlnu kritiky mezi odborníky i laiky.

Jiří Traxler (Přečetli jsme), Slouka, J.: Mariánské a morové sloupy

Recenze nové knihy geologa Jiřího Slouky, která je první přehlednou prací, přinášející výčet a hodnocení morových a mariánských sloupů, bohatě zastoupených v Čechách a na Moravě.

 

 

[homepage] [časopis] [vzorník] [redakce]

Info: panota@mbox.vol.cz, © Kámen 2001 - 2007